Jednou vetou

Jubilejné podujatie v Mikulove pripomenie históriu, kultúru a gastronómiu Židov

Židovské tradície, pamiatky a kultúru predstaví verejnosti pripravovaný festival v Mikulove. Jubilejný 10. ročník Dní židovskej kultúry sa uskutoční 22. až 24. septembra vo viacerých priestoroch mesta.

Hudbou, filmami, prednáškami, prehliadkami objektov, gastro špecialitami i kóšer vínom organizátori pripomenú históriu obyvateľstva, ich osudy a rozmanitosť kultúry najvýznamnejšej židovskej obce na Morave.

Podľa predsedníčky Federácie priateľov židovskej kultúry v Mikulove Marie Leskovjanovej minuloročná téma bola zameraná viac na tanec a tohtoročným hlavným motívom je židovská kuchyňa.

V Mikulove Židia bývali od druhej polovice 14. storočia

Od 16. storočia do roku 1851 politickým, kultúrnym a duchovným centrom moravských Židov aj sídlom moravského zemského rabína. Vtedy v meste žilo okolo 3500 Židov, ktorí mali 12 synagóg a modlitební, len o štyri menej ako v Prahe.

V súčasnosti jediná synagóga pochádza z roku 1550. Jej baroková podoba vznikla okolo roku 1720 po požiari židovskej štvrte. Je v Čechách posledný príklad templu takzvaného poľského typu.

Vyznačuje sa štvoricou kopúl nesených štyrmi stĺpmi stojacich v strede siene. Po rekonštrukcii v rokoch 2011-2013 je v synagóge expozícia venovaná legendárnemu rabínovi Löwovi a židovskej vzdelanosti na Morave.

Okrem niekoľkých vyše 400-ročných zachovaných domov na Husovej ulici je pamiatkou židovský cintorín s asi 4000 hrobmi, ktorý patrí medzi najväčšie v ČR. Je v ňom aj rabínsky vŕšok, kde je pochovaných niekoľko slávnych rabínov a chodievajú tam návštevy z celého sveta.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte