Jednou vetou

Judák: Pred 1150. rokmi zomrel sv. Konštantín – Cyril, bol to veľký vzdelanec

Súsošie solúnskych bratov Cyrila a Metoda v Nitre

foto: TASR

Katolícki veriaci si vo štvrtok pripomínajú 1150. výročie smrti sv. Konštantína - Cyrila, spolupatróna Európy. Spolu so svojím bratom, sv. Metodom, sprostredkovali našim predkom svetlo viery. Svätý Konštantín - Cyril zomrel v Ríme 14. februára 869.

Predseda Rady pre históriu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a zároveň nitriansky biskup Viliam Judák pripomenul, že svätý Konštantín – Cyril bol veľký vzdelanec. „Priniesol nám písmo a preložil mnohé knihy do reči ľudu, aby boli liturgia a posvätné texty zrozumiteľné. Ale bol to aj človek, ktorý túžil po svätosti, túžil po Bohu,“ povedal Judák.

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Spomienkové slávnosti pri tejto príležitosti sa uskutočnia v Bratislave a Košiciach. Na liturgickú spomienku sv. Cyrila a Metoda, slávenú 14. februára, sa v Ríme každoročne koná púť do Baziliky sv. Klimenta, kde je sv. Cyril pochovaný. Spomienka na výročie 1150 rokov od smrti sv. Konštantína – Cyrila sa bude sláviť v Kostole svätého Kríža v bratislavskej mestskej časti Devín 16. februára. Slávnostnú svätú omšu o 14.00 h bude celebrovať Marián Gavenda.

Po nej bude nasledovať kultúrny program, uctenie relikvií sv. Cyrila, sv. Klimenta Slovenského a sv. pápeža Klimenta. Program bude podľa slov KBS ukončený kladením vencov k pomníku sv. Cyrila a Metoda.

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

Do 17. februára budú v košickej gréckokatolíckej katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky vystavené relikvie sv. Konštantína – Cyrila. V košickej katedrále bude aj duchovná obnova a sprievodný program, spolu s vladykom Milanom Chauturom ho budú viesť viacerí kňazi Košickej eparchie. Chautur ukončí toto jubileum v nedeľu 17. februára o 9.00 h slávením archijerejskej sv. liturgie v katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky v Košiciach.

Relikvie sv. Konštantína – Cyrila sú darom nitrianskeho biskupa Judáka, ktorý ich daroval v roku 2017 Košickej eparchii a vladykovi Chauturovi.

Relikvia sv. Konštantína – Cyrila je vystavená aj v Katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade.

Môže vás zaujímať

FOTO: To je ale premena! Bývalá televízna hviezda zmenená na nepoznanie