Jednou vetou

Juhočeské mestá a obce rôznymi podujatiami oslavujú storočnicu Československa

Do projektu "100 let české státnosti v jižných Čechách" samostatnými aktivitami prispievajú aj inštitúcie, ktoré nepatria do zriaďovateľskej pôsobnosti Juhočeského kraja

foto: FB

Mnohé nielen kultúrne inštitúcie v južných Čechách si rôznymi podujatiami pripomínajú koniec prvej svetovej vojny a 100. výročie vzniku Československej republiky. Prebiehajúca expozícia v Juhočeskom múzeu v Českých Budějovicích První světová válka – léta skázy a bolesti potrvá až do 11. novembra. Uniformami, zbraňami a dokumentmi približuje hrôzy vojny aj v medzinárodných súvislostiach.

Je tiež oslavou storočného jubilea samostatného československého štátu. Múzeum ponúka každý mesiac doplnkové programy týkajúce sa najmä osôb, ktoré sa výrazne podieľali na vtedajších udalostiach,“ povedal pre TASR Karel Mikeš z odboru kultúry a pamiatkovej starostlivosti Juhočeského kraja.

S podobným zámerom bude expozícia Od Velké války k republice, ktorú na hlavnú sezónu pripravujú v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Tiež výstava v Prachatickém muzeu s názvom Rok 1918 na Prachaticku, ktorú pripravuje bývalý riaditeľ tohto múzea a kronikár Prachatic Pavel Fencl.

Múzeum středního Pootaví Strakonice 3. apríla otvorí expozíciu Strakonicko za 1. světové války

V programe má aj prednášky či Prvorepublikovú muzejní noc. Tematické aktivity budú aj v Juhočeskej filharmonii, Juhočeskej vedeckej knižnici i v Hvězdárne a planetáriu v Českých Budějovicích.

Do projektu „100 let české státnosti v jižných Čechách“ samostatnými aktivitami prispievajú ďalšie inštitúcie, ktoré nepatria do zriaďovateľskej pôsobnosti Juhočeského kraja. Sú to výstavy v Husitském muzeu v Táboře a Městskem muzeu Blatná. Ale aj slávnosti k 100. výročiu ČSR, pripomenutie vojnových bitiek, koncerty, turistické a iné podujatia v Písku, Vyšším Brodě, Týně nad Vltavou, Bechyni, Nových Hradech, Sedlci či odhalenie pomníka padlým legionárom v Milevsku.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií