Jednou vetou

K obyvateľom zoo v Bojniciach pribudla vzácna Nandínia africká

Národná zoologická záhrada v Bojniciach získala do svojej kolekcie zvierat nandíniu africkú. Unikátne zviera patrí k málo preskúmaným druhom, mimo jej domoviny žije iba v dvoch zoologických záhradách sveta. Informovala hovorkyňa bojnickej záhrady Simona Kubičková. 

„Zatiaľ máme v zoo jednu samicu, ktorá sa narodila minulý rok v malej zoo na predmestí Lomé, hlavného mesta západoafrickej krajiny Togo. Intenzívne pracujeme na dovoze ďalších zvierat, no zdá sa, že to nepôjde tak rýchlo, ako by sme chceli,“ vysvetlil zoológ Michal Sloviak.

Nandínia je drobná šelma príbuzná cibetkám a ženetkám. Vyznačuje sa pomerne štíhlym telom s dlhým chvostom a nenápadným sivohnedým sfarbením s tmavými škvrnami. Má viditeľne žiarivé oči tmavožltej farby.

Majster dokonalej kamufláže

Obýva najmä tropické dažďové lesy na veľkom území západnej, strednej a východnej Afriky. Žije samotársky a skryto, aktívna býva prevažne v noci. Živí sa ovocnými plodmi, požiera aj rôzne kvety a listy, vtáčie vajcia, loví hmyz a drobné stavovce.

„Je majster dokonalej kamufláže. To, ako neuveriteľne dokáže splynúť s prostredím, sme sa presvedčili aj u nás v zoo. Po vypustení do expozície sme ju nevedeli nájsť. Zrejme aj to bude jedným z hlavných dôvodov toho, prečo je taká vzácna. Hoci v skutočnosti patrí v niektorých oblastiach Afriky k najbežnejším nočným predátorom, stále uniká pozornosti a nedá sa povedať, že by patrila k detailne preskúmaným druhom,“ dodal Sloviak.

Môže vás zaujímať

Dvoch mužov pred takmer 80 rokmi vymenili v pôrodnici