Jednou vetou

Káčer Donald ako nacista? Známa postavička oslávila 85 rokov

Walt Disney a kreslená postavička Káčer Donald

autorská koláž hlavne.sk, Youtube, Twitter

Kým s jedným Donaldom majú Američania v súčasnosti tak trochu problémy, na iného môžu byť právom hrdí. Začiatkom júna uplynulo už 85 rokov, čo stále baví publikum doma i vo svete. Dámy a páni – Káčer Donald oslavuje!

Knihy nestrácajú na popularite! Títo autori a žánre stále letia.

Káčer Donald patrí medzi svetovo známe postavičky z dielne Walta Disneyho. Ani sme sa nenazdali a táto kultúrna ikona dosiahla úctyhodný vek 85 rokov. Vznikol ešte v medzivojnovom období a odvtedy zabáva mladých i starých naprieč zemeguľou.

Marec v kinách: Tieto novinky stáli za to!

V porovnaní s populárnym Mickey Mouseom mal byť Donald o čosi komplexnejšia, ufrfľanejšia postava s viacerými negatívnymi vlastnosťami. Walt Disney sa pri jeho tvorbe inšpiroval kolegom Clarenceom Nashom, ktorý vedel hlasivkami vykúzliť dokonalý „kačací“ hlas. Koniec koncov, Nash Káčera Donalda daboval od roku 1934 až do roku 1983.

Elektronické cigarety – sú naozaj menej škodlivé?

Donald má oficiálne narodeniny trinásteho marca. Vo filme sa prvýkrát objavil až v júni 1934. Išlo o krátku snímku Malá múdra sliepočka. Čo ste možno netušili – Káčer Donald má aj stredné meno. Fauntleroy. Okrem toho je poctený vlastnou hviezdou na Hollywoodskom chodníku slávy.

Zákaz Disneyho postavičiek? V Egypte po novom áno

Nacistická minulosť? Donald v propagande

Za krátky animovaný film Vodcova tvár získal obľúbený káčer dokonca Oskara. Išlo o protinacistický animák zobrazujúci bezútešný obraz vtedajšieho Nemecka. Vodcova tvár, inak známa aj ako Donald v Nutzilande, je považovaná za propagandistickú snímku.

Zobrazuje Káčera v pozícii nie veľmi nadšeného Nemca-nacistu vystaveného ťažkému životu vo vojnovom období. Na prídel dostáva chlieb tvrdý ako drevo, ktorý si musí krájať pílkou, a kávu vyvarenú z jedného jediného zrnka. Film sa končí karikatúrou Hitlerovej tváre, na ktorú je hodená paradajka.

Prešlo 80 rokov od čierneho dňa, kedy sa Slováci nevzopreli Hitlerovi

Celkovo sa dá povedať, že v štyridsiatych rokoch išla Donaldovi karta. Objavil sa vo viac filmoch než jeho o šesť rokov starší animovaný kolega Mickey.

Problémové dieťa animovanej rodiny

Donaldov stvoriteľ Walt Disney ho charakterizoval veľmi jednoducho: „Jedným z najväčších uspokojení našej práce tu v štúdiu je vrelosť vzťahov, ktoré existujú v našej kreslenej rodine. Mickey, Pluto, Goofy a celá banda – so všetkými z nich bola vždy radosť pracovať. Ale ako v mnohých veľkých rodinách, máme aj problémové dieťa. Máte pravdu. Je ním Káčer Donald.“

Walt Disney dokončil prevzatie väčšiny operácií 21st Century Fox

Dá sa uživiť písaním kníh? Na Slovensku je to ťažšie ako vo svete

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte