Jednou vetou

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

Prichádzajú najkrajšie sviatky v roku - Vianoce

autorská koláž hlavne.sk, shutterstock

Štyri týždne pred Vianocami, ktoré vrcholia 25. decembra kresťanským sviatkom Narodenia Pána, nazývame adventným obdobím. Pozrime sa, aký je jeho význam a aký je pôvod známych tradícií, ktoré v tomto období mnohí z nás dodržiavajú!

Ešte neviete, čo budete čítať cez Vianoce? Tieto tipy vám sviatky určite spríjemnia

Zimným sviatkom, ktorými si kresťania na konci decembra pripomínajú narodenie Ježiša Krista v Betleheme, predchádza takzvané adventné obdobie. Ak sa na jeho význam pozrieme čisto jazykovo, zistíme, že názov Advent pochádza z latinského adventus, teda príchod.

To je ale parádnicia. Speváčka Emma Drobná na nákupoch. Pozrite sa, kto jej radil

Prvá adventná nedeľa môže v kalendári padnúť na ktorýkoľvek deň medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Najskorší možný začiatok sme tu mali naposledy v roku 2016, kým ten najneskorší hneď o rok neskôr.

Ktorý olej je pre vaše telo najzdravší? Poradíme, ako si zdravo vybrať

Nádej, láska, radosť a pokoj

Štyri adventné nedele symbolizujú štyri dary, ktoré podľa kresťanskej viery Ježiš priniesol na svet – nádej, lásku, radosť a pokoj. Radosť je napríklad v katolíckej cirkvi vyjadrená ružovou farbou a preto sa na tretiu adventnú nedeľu kňazi obliekajú do ružových rúch.

Prvou adventnou nedeľou sa začína čas duchovnej prípravy na Vianoce

Čo vám najviac pripomína Vianoce? | Foto: Pixabay.com

 

Hotová epidémia! Počet diabetikov neustále rastie

Pôvodne bolo obdobie čakania na Vianoce spojené aj s povinným pôstom, napríklad medzi mníchmi. Podobná tradícia dodnes pretrváva medzi pravoslávnymi kresťanmi, ktorí sa štyridsať dní pred sviatkami Ježišovho narodenia postia od mäsa a mliečnych produktov, vajec, rýb, oleja a vína.

Každý deň jedno okienko

Ďalšou milou tradíciou, z ktorej sa dnes tešia najmä deti, sú adventné kalendáre. V podobe, v ktorej ich poznáme my, teda naplnené čokoládou, existujú od roku 1958. Pôvodne sa za každým okienkom skrýval iba pekný obrázok.

Aj kúsok pozornosti môže zachrániť život! Takto odhalíte depresiu

Máte radi prekvapenia? | foto: Pixabay.com

Bolieva Vás hlava? V týchto prípadoch radšej navštívte lekára

Komercia robí svoje a ľudská predstavivosť nepozná hraníc. Moderné adventné kalendáre sú okrem čokolády plnené aj alkoholom, parfumami, ba dokonca diamantami. Najväčší takýto kalendár v dejinách bol vyše 70 metrov vysoký a vyše 20 metrov široký!

Vence a sviece

Poslednou tradíciou, ktorá neodmysliteľne patrí k prípravám na Vianoce, sú adventné vence. Skrýva sa za nimi naozaj bohatá symbolika.

Prezident a šéf parlamentu sú na Ježiška pripravení

Samotný okrúhly tvar venca má predstavovať večnosť – večný život, ktorý podľa kresťanov ľuďom prináša práve Ježiš. Sviece sú štyri – jedna na každú adventnú nedeľu, ale zároveň jedna na každých 1000 rokov, ktoré podľa Biblie oddeľujú stvorenie prvého človeka od Ježišovho príchodu.

Súčasťou adventu sú rôzne svietniky, najčastejšie so 4 adventnými sviecami | foto: Pixabay.com

 

No a samotné zapaľovanie sviec pripomína biblický verš, ktorý Ježiša opisuje ako „svetlo sveta“, ktoré prichádza poraziť tmu hriechu.

 

Rozhovor: Riskovali sme, ale nezľakol som sa. Takto si Maťo Ďurinda spomína na november 89

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

 

 

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte