Jednou vetou

Karol Pém : Deti potrebujú rozprávky ako mlieko

Slovenský prozaik a rozprávkar Karol Pém odomkol pre najmenších čitateľov svet bohatierov, škriatkov, spravodlivých kráľov a utešených princezien. Literárni kritici prirovnali spisovateľove kúzelné príbehy k dielam dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. V piatok 29. septembra uplynie 75 rokov od jeho narodenia.

Karol Pém sa narodil 29. septembra 1942 v Košiciach. V rokoch 1959-1960 sa vyučil v rodnom meste za mechanika kancelárskych strojov v Datasystéme. Neskôr pokračoval v štúdiu v Bratislave. Na gymnáziu pre študujúcich popri zamestnaní zmaturoval v roku 1983.

Pracoval ako mechanik meracích prístrojov v Slovnafte, sanitár v nemocnici, mechanik kancelárskych strojov v Datase, vodič električky v Dopravnom podniku mesta Bratislava.

V začiatkoch jeho prozaickej tvorby ho podporili hlavne časopisy

Básnické miniatúry, rozprávky a krátke prózy uverejňoval od roku 1974 v Ľude, Zorničke, Slniečku, neskôr v Novom slove, Smene na nedeľu, Slovenských pohľadoch, Romboide, Dotykoch, Kultúrnom živote i v Katolíckych novinách.

Do Košíc sa vrátil v roku 1991 a rozhodol sa venovať profesionálne literatúre. Debutoval knihou 33 autorských rozprávok Malá víla (1991), ktorá sa stala najkrajšou a najlepšou knihou leta 1991. Dielo ilustroval Martin Kellenberger.

Na vydanie knihy čakal autor 17 rokov. Karol Pém bol presvedčený o tom, že deti potrebujú rozprávku rovnako ako mlieko. Dve knižné práce autorovi vyšli až posmrtne Lístok na státie (1994) – obsahujúca reflexívne verše a krátku prózu a Rozprávky pre dobré deti, ktorú vydali Mladé letá v prvom vydaní v roku 1997.

Za zbierku Lístok na státie získal spisovateľ cenu Ivana Kraska. Karol Pém zomrel 23. apríla 1993 v rodných Košiciach vo veku 50 rokov.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte