Jednou vetou

Katapult oslavuje 40 rokov od debutu, vydáva Zlatú kolekciu Katapult Essential

Oldřich Říha počas koncertu skupiny Katapult

foto: TASR

Legenda českej rockovej scény, skupina Katapult žije tento rok v znamení osláv 70. narodenín frontmana Oldu Říhu a 40 rokov od vydania debutového albumu. Ako ale naznačuje Říhovo heslo „Long Live Rock", žiadne melancholické bilancovanie nehrozí.

Jedinou výnimkou je vydanie trojalbumu Zlatá kolekce Katapult Essential. Vyšla symbolicky presne v deň Říhovho jubilea, 18. mája v Supraphone, a okrem 48 najväčších hitov ponúka tiež zaujímavý bonus v podobe zhudobneného Sonetu 66 Williama Shakespeara.

Poriadna psina – párty pre psa v reštaurácii

„Sonet 66 v preklade Martina Hilského, je tak brutálnou výpoveďou o situácii v dnešnom svete, že som nechcel poslucháčov doslova ‚zabiť‘, a dopísal som k nemu vlastný text na refrén, aby bola nejaká nádej, že to tak jednoducho nebude. K môjmu úžasu mi to Martin Hilský schválil,” hovorí k bonusovej skladbe Říha, ktorý celoživotne zhudobňuje poéziu svojich obľúbených básnikov, najmä tých prekliatych.

Zlatá kolekcia ako taká ďalej zaujme okrem iného delením podľa nálady jednotlivých piesní, ktoré Říha roztriedil do kategórií Hard, Slowly a Fast. „Každé jedno z tých troch CD má chronologické poradie a určitý kontext. Z minulosti do súčasnosti. Ale zloženie hitov do Hard, Slowly a Fast mi umožnilo použiť emócie navyše. Veď je to také jednoduché. Máš chuť na klasiku, na big-beat? Daj si CD 1. Je ti smutno? Alebo sedíš niekde so slečnou, pijete víno a ty sa tešíš, že… Máš čas. Len pokoj, spomaľ, uži si to. Daj si CD 2. Ideš na dovolenku do Chorvátska celú noc, chceš za každú cenu doraziť, ale zaspávaš za volantom? Hoď tam CD 3 a prídeš až na koniec sveta. Veľa šťastia,” vysvetľuje Říha koncept Zlatej kolekcie.

Slovo bilancovať nepozná!

Ako zároveň priznáva, finálny počet skladieb, ktorý pripomína jeho ročník narodenia, je vlastne dielom náhody „Hity som poskladal intuitívne podľa svojho srdca. Až Jan Gogola ml. objavil a napísal do sleeve note, aha, aká náhoda, narodený v roku ’48 a má tam 48 ‚fláků‘.

Krém opradený legendami sa „dožíva“ 70 rokov

Skladby, ktoré vznikli medzi rokmi 1976 až 2018, umožňujú ucelený pohľad na celú kariéru Katapultu. Sám Říha ale bilancovať odmieta „Slovo bilancovať nepoznám a nie je na to čas. Mám pred sebou veľké plány a veľkú budúcnosť. Stačí iba chcieť. Najradšej by som si to všetko dal znovu pekne od začiatku. So všetkým, ako som to zažil. Long Live Rock.“

Dôkazom toho, že to myslí vážne, je i aktuálne turné Šťastné narodeniny, ktoré vyvrcholí na jeseň tromi špeciálnymi koncertmi – 9. novembra v Ostrave, 13. novembra v Brne a záverečným vystúpením v pražskom Fórum Karlín 15. novembra. TASR informovala PR manažérka Adriana Čahojová.

Sonet 66:

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte