Jednou vetou

Kendické kapustové slávnosti ponúkajú kulinárske dobroty aj zábavu

V Kendiciach si dnes pripomenú niekdajšiu tradíciu pestovania kapusty, kedy z tejto obce neďaleko Prešova zásobovali kapustou mnohé obchody a jedálne v Československu. Dodnes majú u našich západných susedov v niektorých reštauráciách na jedálnom lístku Kendický kapustový šalát.

Pre TASR to uviedol Ondrej Gubač z občianskeho združenia Etudy Média Art, ktoré pracuje pri Obecnom úrade v Kendiciach. Okrem ochotníckeho divadla, ktoré je hlavnou náplňou združenia, pripravujú v auguste festival veselej kapusty a zdravej zábavy – Kendické kapustové slávnosti. Jeho 7. ročník sa koná dnes so začiatkom o 17.00 h.

„Naši návštevníci môžu ochutnať kupustové špeciality z tradičnej kendickej kuchyne. Kapustové jedlá navarili domáce gazdinky, ale aj kuchári zo Súkromnej SOŠ Mladosť z Prešova, ktorí pripravili nielen tradičné špeciality, ale aj menej známe kapustové dobroty,“.

Cieľom je pripomenúť mieste tradície a zvyky

Podujatie sa koná na voľnom priestranstve pri obecnom úrade. Popri jedle organizátori pripravili zábavné vystúpenia. Deti sa môžu tešiť na balónovú a kúzelnícku show kúzelníka Gabiho. Tradične nechýbalo ani folklórne pásmo o nakladaní kapusty s hudobnou skupinou KLM. Hosťom večera bude skupina Drišľak.

„Cieľom projektu je pripomenúť miestnej komunite tradície a zvyky, ktorými kedysi Kendice žili. Predovšetkým to bolo pestovanie kapusty a rôzne spoločenské a kultúrne obyčaje. V obci sa v 80. rokoch pestovala kapusta vo veľkom. Kendice boli jedným z najznámejších a najväčších producentov kapusty v Československu. A práve kapustou a kultúrou chceme oživiť verejný priestor v obci,“ povedal starosta Jozef Hlavatý.

Súčasťou programu je súťaž o najkrajšiu kapustu vypestovanú na kendických poliach. Ocenenie dostane desať najkrajších kapustových hláv, ktoré budú po celý deň vystavené v zasadačke obecného úradu.

Môže vás zaujímať

Festival Malý Žákovic priniesol pohodovú atmosféru, vystúpili Hex, Para i Bez ladu a skladu