Knihy nestrácajú na popularite! Títo autori a žánre stále letia

Knihy majú svoje neodškriepiteľné čaro!

autorská koláž hlavne.sk, Instagram, Pinterest, ebay

Ani po stáročiach neprestávajú byť knihy jedným z najlepších a najpopulárnejších vynálezov človeka. V mesiaci kníh sa pozrieme na tie najlepšie, najpopulárnejšie diela literatúry, ktoré robia naše životy bohatšími.

Výnimočné knihy, ktoré by ste si za život určite mali prečítať

Ideálny darček na akúkoľvek príležitosť? Narodeniny, meniny, Vianoce, výročia, alebo len tak, pre radosť. Väčšina ľudí by pravdepodobne odpovedala rovnako: kniha! Vôňa čerstvo načatej detektívky, románu, či vedeckej fantastiky je pre väčšinu knihomoľov jedným z najlepších vnemov na svete.

Žena prezidentka? Tieto dámy dokázali, že sa to dá!

Takmer polovica Slovákov sa v prieskume z roku 2015 priznala, že aspoň raz týždenne číta knihy. Ak sa zdalo, že príchod televízie, YouTube a iných vizuálnych médií potlačí popularitu písaného textu, dnes vieme, že to je omyl. Knihy majú svoje neodškriepiteľné čaro!

SÚŤAŽ: Zažite famóznu oslavu Alexandrovcov na Slovensku. Hrajte o vstupenky

Bohatstvo. Foto: Pixabay.com

Najlepšie bestsellery všetkých čias!

Medzi najčítanejšie diela všetkých čias patrí Biblia (ako taká drží Guinnessov svetový rekord), ale aj Korán, či Červená kniha známa ako Citáty predsedu Maa. Okrem týchto troch literárnych skvostov sa viac ako sto miliónmi predaných výtlačkov môže pochváliť len 6 kníh:

Pán prsteňov od J.R.R. Tolkiena (1954-1955), Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho (1943), Harry Potter a Kameň mudrcov od J.K. Rowlingovej (1997), Hobit od J.R.R. Tolkiena (1937), Desať malých černoškov od Agathy Christie (1939) a klasický čínsky román Sen o červenom pavilóne od Süe-čchin Cchaa (1791).

Režisér Pána prsteňov Peter Jackson pripravuje nový dokument o Beatles

Jeden prsteň vládne všetkým… Foto: Pixabay.com

Čo čítame tu a teraz

Medzi v súčasnosti najpredávanejšie tituly v slovenských internetových kníhkupectvách patrí napríklad kniha Umlčaní z pera Mareka Vagoviča a kolektívu novinárov, kolegov a známych zavraždeného investigatívca Jána Kuciaka.

FILM: 10 najúspešnejších kinohitov roka 2018. Koľko z nich ste videli?

Na vysokých priečkach sa umiestňuje aj slovenský horor Trhlina od Jozefa Kariku. Pravdepodobne to súvisí s tým, že na námet tohto mrazivého diela nedávno vznikol aj film.

 

Marec v kinách: Tieto novinky si určite nenechajte ujsť!  + SÚŤAŽ!

Popularitou sa pýši aj severská detektívka od nórskeho spisovateľa Samuela Bjorka s názvom Chlapec vo svetle reflektorov. Mrazivé prostredie Škandinávskych vrchov, tajomné stretnutie s chlapcom s jeleními parohami na hlave a brutálna vražda. Severania majú jednoducho cit pre dobrú, napínavú a drsnú detektívku.

VIDEO: Šialenec za volantom. Naháňačka ako v akčnej detektívke

Písmená majú budúcnosť

Detektívkam sa v poslednej dobe vo všeobecnosti darí, či už tým švédskym, nórskym, alebo „dánovským“. Popularitu nestrácajú ani romány o láske a vzťahoch. Špecifická je napríklad „young adult“ literatúra, ktorú asi najlepšie reprezentuje John Green. Veľa ľudí obľubuje aj motivačné knihy ako napríklad Jemné umenie mať veci v paži od Marka Mansona.

Z novej knihy o Trumpovi sa za týždeň predal milión výtlačkov

Nieto to rád elektronicky. Foto: Pixabay.com

Či ste fanúšikom audiokníh, elektronických kníh, alebo tej úplne najtradičnejšej tlačenej klasiky na voňavom papieri, je vám určite jasné, že písaný text má nielen bohatú minulosť, ale aj budúcnosť. Marec je síce mesiacom kníh, ale celá naša civilizácia je tak trochu civilizáciou knihomoľov. A je to tak dobre!

Nepozeraj toľko do počítača, pokazíš si oči! Je to naozaj tak?

Môže vás zaujímať

FOTO: Žiari ako v siedmom nebi. Takto spolu randia Emma Drobná a Filip Šebo