Jednou vetou

Komerčný sviatok so stáročnou tradíciou. Oslavujete Valentína?

Je Valentín ďalší sviatok, z ktorého len ľudia urobili komerčnú senzáciu?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, Wikipedia

Sviatok svätého Valentína nepochybne rozdeľuje ľudí na dva tábory. Časť z nás ho považuje za komerčné divadielko, ktorého jediným cieľom je zvýšiť tržby kvetinárov a predavačov bonboniér v tvare srdiečka. Väčšina Slovákov si však napriek tomu nenechá ujsť príležitosť potešiť 14. februára svojho milovaného.

Zamilovaní sa pokúsili o slovenský rekord hromadným spečatením lásky

Za všetkými tými červenými ružami, čokoládami a inými pozoruhodnými darčekmi, ktorými sa zamilované páry obdarúvajú 14. februára, stojí legenda o kresťanskom svätcovi a biskupovi menom Valentín. Aspoň z časti. Ako to už pri kresťanských sviatkoch býva, keď sa rozšírili, pohltili mnohé pohanské zvyky a tradície, v tomto prípade rímske, ktoré v tej či onej forme prežili dodnes.

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

Legenda o jednom romantikovi

Jedna z legiend o Valentínovi hovorí, že išlo o biskupa z tretieho storočia, ktorí sa vzoprel nariadeniu cisára Klaudia II. zakazujúcemu sobáše rímskych mládencov. Klaudius bol totižto presvedčený, že slobodní muži boli lepšími vojakmi ako ženáči s rodinami.

Čokoláda alebo šperk? Ako nepokaziť valentínsky večer

Kvietok z lásky. Foto: Pixabay.com

Sviatok zaľúbených: Takto ho trávia prezidentskí kandidáti.

Ďalší príbeh, ktorý sa o Valentínovi traduje, o ňom hovorí ako o človeku, ktorý pomáhal kresťanom väzneným za vieru uniknúť z rímskych väzení. Keď sám skončil za mrežami, mal sa zamilovať do dcéry svojho žalárnika a poslať jej prvú valentínku podpísanú známymi slovami „od tvojho Valentína“.

Prečítajte si, čím sa Slováci najviac obdarúvajú na Valentína

V oboch týchto legendách dopadol Valentín, dobrák a romantik, rovnako. Zomrel mučeníckou smrťou a práve preto na neho Cirkev spomína ako na svätca.

Mesiac lásky

Už dávno pred príchodom kresťanstva bol február považovaný za obdobie zamilovaných. Rimania okrem iného oslavovali 15. februára Lupercaliu, sviatok, ktorý mal mesto očistiť, vyhnať zlo a privolať zdravie a plodnosť.

Džúsy verzus sladené nápoje. Sú naozaj zdravšie?

Ako dve hrdličky. Foto: Pixabay.com

AUDIO: Janka alebo Jana? Poslankyňa Cigániková nám to hneď vysvetlila

V stredovekom Francúzsku a Británii, kde sa Valentín teší veľkej popularite, bol 14. február zasa považovaný za začiatok obdobia párenia vtákov. Práve preto sú zamilované holubice, či hrdličky dodnes symbolom valentínskej lásky.

Darčeky a povianočný biznis

Mnohé európske krajiny prevzali oslavy sviatku svätého Valentína až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Cynickejší pozorovatelia sa nemohli ubrániť poznámkam, že k tomu došlo preto, aby si obchodníci medzi Vianocami a Veľkou nocou zarobili na živobytie.

Láska zo supermarketu: Manželia zvolili netradičné svadobné priestory

Tak či onak, Valentín má vo svete stáročnú tradíciu. Prvé valentínske pohľadnice poznáme už zo šestnásteho storočia, komerčne sa začali tlačiť približne ku koncu osemnásteho storočia.

Romantici vedia, že každý deň, kedy môžeme svojej drahej polovičke opätovne vyznať lásku a spraviť niečo, čo ju poteší, je skvelou príležitosťou. Či už je to 14. február, 1. máj alebo 5. september.

V Múzeu slovenskej dediny predstavia ľudové zvyky v mesiaci zamilovaných

Život je ako bonboniéra. Foto: Pixabay.com | Foto: Pixabay.com

Netvrdíme, že tak ako státisíce ľudí po celom svete máte svojich milovaných na Valentína požiadať o ruku, ale odložiť si nejaké to euro na čokoládu a kvietok nemusí byť úplne zlý nápad.

Maduro vs. Guaidó: Kvôli tomuto sa nám Venezuela rozpadá pred očami

Môže vás zaujímať

FOTO: To je ale premena! Bývalá televízna hviezda zmenená na nepoznanie