Jednou vetou

Kontrolu znamienok nepodceňujte. Môžu narobiť obrovské problémy

Po dovolenke je správny čas na kontrolu znamienok.

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Väčšina z nás má na tele znamienko. Mohli sme sa s ním narodiť, ale možno sa objavilo aj celkom nedávno. Či sa nám to páči, alebo nie, je dobré, ak ich z času na čas skontrolujeme a v prípade potreby navštívime lekára. Môžeme sa tak vyhnúť naozaj vážnym zdravotným komplikáciám.

Do rozvoja talentu sa oplatí zainvestovať. Tieto krúžky pre deti letia

Znamienka sú našou súčasťou. Ak sa neobjavujú v priveľkých počtoch, nie sú nepekne nápadné, dá sa s nimi naučiť žiť. Mnoho ľudí si ani nevie predstaviť, že by sa ich nadobro zbavili. Jednoducho dotvárajú ich osobitý výzor.

Najmä v lete, keď je väčšia časť našich tiel odhalená, sú znamienka často vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Treba ich sledovať a chrániť.

Choroby, ktoré nám ničia srdcia a cievy. Takto to môžete zmeniť

ABCDE

Prvých päť písmen abecedy za sebou skrýva začiatočné písmená slov, ktoré nám môžu pomôcť identifikovať nebezpečné znamienka.

Asymetry – Nesúmernosť
Ak je vaše znamienko asymetrické, nerovnomerne zafarbené, nemá pekný súmerný tvar – nedá sa rozčleniť na dve rovnaké polovice, môže byť nebezpečné a vyžaduje si dôslednejšie kontrolovanie.

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Nesúmerné znamienko, foto: commons.wikimedia.org

Border – Okraj
Nezhubné znamienka majú na rozdiel od tých nebezpečných veľmi jasne vymedzený, ostrý okraj.

Festivalová sezóna je tu! Poradíme vám, ako si ju užiť čo najlepšie

Melanómy – nádory z pigmentových buniek, ktoré za normálnych okolností tvoria znamienka, mávajú na okrajoch rôzne nepravidelnosti a zárezy.

Nepravidelný okraj, foto: commons.wikimedia.org

Color – Farba
Obyčajné znamienka majú zvyčajne jednu farbu v celom rozsahu, zvyčajne niektorý odtieň hnedej. V nebezpečných znamienkach dochádza k rozširovaniu škály rôznych farieb, objavuje sa čierna, modrá, červená, či biela.

Cestujete do Chorvátska? Takéto máte možnosti

Vypuklé znamienko, mierne červená farba, foto: commons.wikimedia.org

Diameter – Priemer
Znamienka by mali v priemere merať do 6 milimetrov. Ak prekračujú túto hranicu, treba byť opatrnejší. Bohužiaľ, niektoré melanómy môžu byť menšie a ťažšie rozpoznateľné.

Všetko o poplatkoch, keď idete autom do Chorvátska

Rozsiahly melanóm, foto: commons.wikimedia.org

Evolving – Meniace sa
Sledujte svoje znamienka v čase. Ak sa menia v predchádzajúcich štyroch kategóriách – súmernosti, okrajoch, farbe a veľkosti, určite navštívte lekára. Melanóm je vážne nádorové ochorenie, ktoré môže končiť smrťou.

Epidémia osýpok pokračuje! Aké majú príznaky a kto je ohrozený

Znamienko meniace sa v čase, foto: commons.wikimedia.org

Ako sa chrániť?

Mnohých z nás, ktorý máme niekde na viditeľnej časti tela znamienko, učili, aby sme si ho v lete prelepovali leukoplastom. To však nie je ideálne riešenie. Náplasť môže znamienko odierať a dráždiť, čo takisto zvyšuje riziko jeho zhubnej premeny.

Sedem šialených dovolenkových destinácií pre ľudí, ktorých nudí more

Základom je kvalitný krém na opaľovanie, foto: pixabay.com

Ideálne je hodinu predtým, než vyjdete na slnko, natrieť znamienka hrubšou vrstvou dostatočne silného krému na opaľovanie s SPF faktorom 30, či 50. V prípade, že sa vám znamienko nepozdáva, neváhajte navštíviť lekára.

Opekať či grilovať – čo je zdravšie?

Môže vás zaujímať

Vraždy v Bastii najsledovanejším programom vo večernom programe televízií