Jednou vetou

Kostra nájdená v Smolensku patrí skutočne Napoleonovmu generálovi

Ilustračné foto

TASR/AP

Testy DNA potvrdili, že jednonohá kostra muža nájdená júli tohto roku v meste Smolensk na západe Ruska patrí francúzskemu generálovi Charlovi-Étiennovi Gudinovi de la Sablonniere, ktorý patril k obľúbencom Napoleona Bonaparta. Informoval o tom francúzsky týždenník Le Point.

Chcete sa pri čítaní báť? Máme pre vás strašidelné knižné tipy

Po dlhých rokoch pátrania sa hrob generála Napoleonovej armády našiel v centre západoruského mesta Smolensk, kde Gudin v auguste roku 1812 pri cisárovom ťažení na Moskvu utrpel smrteľné zranenia.

Drevenú rakvu s telesnými pozostatkami 44-ročného generála našli ruskí a francúzski archeológovia pod tanečným parketom v zábavnom parku v centre Smolenska. Tím archeológov viedol Francúz Pierre Malinowski, historik s podporou Kremľa, uviedla britská spravodajská stanica BBC.

FOTO: Extravagancia aj luxus. Takto sa predviedli celebrity na MTV Awards!

Malinowski spresnil, že DNA z kostry nájdenej v Smolensku sa porovnávala s DNA Pierra-Césara Gudina, brata Charla-Étienna Gudina, ktorý bol tiež generálom napoleonskej armády. „DNA sa zhoduje na 100 percent,“ uviedol Malinowski pre rozhlasovú stanicu France Bleu s tým, že „už niet žiadnych pochybností“.

Vo voľnej prírode okresu Gelnica spozorovali losa

Divízneho generála Gudina de la Sablonniere uložili do hrobu bez uniformy, bez medailí a bez srdca, ktoré na cisárov rozkaz pochovali v Paríži, kde do Víťazného oblúka vytesali generálovo meno. Jeho telo pochovali i bez ľavej nohy, ktorú mu odtrhla guľa vypálená z ruského dela. Tá súčasne rozdrvila aj generálovu pravú nohu.

Práve podľa týchto zranení sa ostatky podarilo predbežne identifikovať. Definitívne boli identifikované na základe testov DNA, uviedli vo štvrtok francúzski archeológovia.

Pri pátraní po mieste hrobu archeológovia využili aj pamäti napoleonského generála Louisa-Nicolasa Davouta, ktorý organizoval Gudinov pohreb a opísal miesto jeho posledného odpočinku, a spomienky ďalšieho očitého svedka, ktoré ich naviedli k miestu uloženia rakvy.

Gudin pochádzal zo šľachtickej rodiny, bol veteránom francúzskej  revolúcie i napoleonských vojen. Bol Napoleonovým spolužiakom vo vojenskej škole a bol údajne aj jedným z obľúbených generálov francúzskeho cisára.

FOTO: Marošová po rozvode s Mellom. Takto si funguje na Slovensku

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa