Jednou vetou

Kráľovná Viktória sa vydala za svojho bratranca, musela ho požiadať o ruku

Kráľovná Viktória bola prvou britskou panovníčkou, ktorá cestovala vlakom, prvá telefonovala a ako prvá používala elektrické svetlá

autorská koláž hlavne.sk, Cloudinary, Wikipedia

Panovníčka, ktorá dala meno celej ére. Kráľovná Viktória bola ešte donedávna najdlhšie vládnucim britským monarchom. Spolu so svojím manželom Albertom formovali nielen britskú, ale celosvetovú politiku. Od jej narodenia uplynulo už dvesto rokov.

V roku 89 mohol padnúť komunizmus aj v Číne. Potom prišli tanky a začala streľba

Dvadsiateho štvrtého mája 1819, teda pred dvesto rokmi, sa v Kensingtonskom paláci narodilo dievča menom Alexandrina Victoria. Prezývali ju Drina. V žilách jej kolovala kráľovská krv, no napriek tomu nikomu ani na um nezišlo, že by sa jedného dňa mohla stať kráľovnou. Pre porovnanie – mala rovnaké šance, ako má dnes princ Harry. V línii nástupníctva obsadzovala až piate miesto.

Neuveriteľný život Charlieho Chaplina – sklamal Hitlera aj Američanov

Vyrastala izolovaná od svojich rovesníkov. Za žiadnych okolností však nesmela byť sama. Až do momentu, kedy nastúpila na trón, musela spávať v izbe so svojou matkou. Súčasťou nekompromisnej výchovy bolo aj štúdium. Plynule rozprávala piatimi jazykmi – anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky a latinsky.

Oskarový Rami Malek: Nenápadný chalan, v ktorom ožil Freddie Mercury

Alexandrina sa dozvedá o smrti svojho strýka, kráľa. | foto: commons.wikimedia.org

Osud je však nevyspytateľný. Okolnosti určili, že po smrti Viliama IV. sa žezla chopila práve Alexandrina, kráľova neter. Písal sa rok 1837. Úlohu prevzala s veľkým nasadením a odhodlaním. Hoci bola mladá (čerstvých 18) a vzrastom nízka, urobila na britských lordov dojem. Oficiálne začala používať svoje druhé meno. Preto ju dnes nepoznáme ako kráľovnú Alexandrinu, ale ako kráľovnú Viktóriu.

Výročie smrti Freddieho Mercuryho. Toto je príbeh legendárnej kapely Queen

Rodinné záležitosti

Po štyroch rokoch priateľstva a zbližovania sa mladá kráľovná vydala za svojho bratranca, princa Alberta. Etiketa kázala, že princ nemôže úradujúcu kráľovnú požiadať o ruku, iniciatívu teda prevzala sama.

Kurt Cobain: V Nirvane hľadal slobodu od utrpenia, nakoniec mu podľahol

Netradične poňala aj samotnú svadbu. Obliekla sa totižto do bielych šiat. Áno, čítate správne. Až do svadby kráľovnej Viktórie boli totižto biele šaty považované za príliš jednoduché a konzervatívne. Keď ich však svet uvidel na mladej, krásnej panovníčke, stali sa novou normou. Veď ktorá žena by počas svojho veľkého dňa nechcela vyzerať ako kráľovná?

Filmový ošiaľ, aký tu ešte nebol! Avengers: Endgame trhajú rekordy

Svadba kráľovnej Viktórie a princa Alberta. | foto: commons.wikimedia.org

Viktória a Albert spolu splodili 9 detí. Päť chlapcov a štyri dievčatá. Ich 42 vnúčat sa vďaka dobre cieleným sobášom stalo súčasťou kráľovských rodín naprieč Európou – v Nemecku, Rusku, Grécku, Rumunsku, Švédsku, Nórsku aj Španielsku. Viktória je preto známa aj ako „stará mať Európy“. Kráľovná Alžbeta II., ale aj princ Filip (kráľovnin manžel) sú obaja Viktóriine pra-pravnúčatá.

Meghan a Harrymu sa narodilo prvé dieťa

Viktória, Albert a ich deväť detí. | foto: commons.wikimedia.org

Éra meniaceho sa sveta

Kráľovná Viktória bola prvou britskou panovníčkou, ktorá cestovala vlakom. Ako prvá telefonovala a ako prvá používala elektrické svetlá. Pri posledných dvoch pôrodoch jej historicky prvý anesteziológ na svete menom John Snow podal chloroform. Aj táto udalosť viedla k širšej akceptácii anestézie pri pôrodoch.

Spoločný účet Harryho a Meghan na Instagrame prekonal rekord

Americkému prezidentovi Rutherfordovi B. Hayesovi venovala Viktória v roku 1880 vzácny dar. Impozantný stôl vyrobený z dreva arktickej prieskumnej lode HMS Resolute známy ako „Resolute desk“. Za týmto stolom sedeli v oválnej pracovni mnohí lídri Spojených štátov vrátane Franklina D. Roosevelta, Johna F. Kennedyho, Ronalda Raegana, Billa Clintona, Baracka Obamu a Donalda Trumpa.

Najdlhšie vládnúca kráľovná na svete Alžbeta II. má 93 rokov

Donald Trump sedí za stolom Resolute. | foto: commons.wikimedia.org

Po smrti princa Alberta Viktória štyri desaťročia smútila. Obliekala sa len do čierneho oblečenia, spávala vedľa Albertovej fotografie a prikázala sluhom, aby pre neho každé ráno pripravili oblečenie. Prvé roky nedokázala vykonávať svoje kráľovské povinnosti. Nezúčastňovala sa spoločenských udalostí a strácala tak dôveru Britov. Napriek neskoršiemu zlepšeniu sa z Albertovej smrti nikdy úplne nespamätala. Sama svet opustila až v dvadsiatom storočí, v januári 1901.

Kráľovná Alžbeta II. po prvý raz uverejnila fotografiu na Instagrame. Išlo o tento príspevok

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte