Jednou vetou

Krištáľové krídlo opäť hľadá výnimočné osobnosti na Slovensku

Krištáľové krídlo už po 21. raz začína s organizáciou prestížnej udalosti a hľadá osobnosti, ktoré v roku 2017 dosiahli niečo jedinečné. Do 31. októbra môže svojho favorita navrhnúť aj široká verejnosť. Stačí vyplniť online formulár na webovej stránke kristalovekridlo.sk.

Ocenenie Krištáľové krídlo sa udeľuje v deviatich kategóriách za konkrétny výnimočný počin daného roka v oblasti kultúrneho, spoločenského, vedeckého a hospodárskeho života. Mimoriadna cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin.

„Krištáľové krídlo nie je anketa, návrh na nomináciu stačí poslať raz, keďže o finálnych nomináciách rozhoduje odborná porota,“ priblížila výkonná riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala a dodala: „Podmienkou je, že navrhovaná osobnosť pôsobí na Slovensku. Prihliada sa aj na medzinárodný úspech.“

Hlasovanie je tajné

Laureáti 21. ročníka Krištáľového krídla budú známi na slávnostnom galavečere, ktorý sa uskutoční 21. januára 2018 v novej budove Slovenského národného divadla v priamom prenose na Jednotke RTVS.

„Naším cieľom je vyzdvihnúť osobnosti, ktoré svojou prácou a výsledkami zviditeľnili nielen seba a svoj odbor, ale aj našu krajinu. V rámci odborných porôt spolupracujeme s významnými osobnosťami vedeckého, kultúrneho, hospodárskeho, umeleckého a športového života na Slovensku. Vďaka nim sa nám darí každoročne oceniť Krištáľovým krídlom tých najlepších,“ uviedla autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

Počas dvadsiatich rokov existencie sa toto ocenenie etablovalo ako uznávaný indikátor kvality. Krištáľové krídlo opakovane objavilo veľké osobnosti skôr, ako ich objavil svet. Sú medzi nimi Veronika Zuzulová, Pavol Barabáš, Peter Sagan, Andrej Kiska, Michal Štencl, Miroslav Trnka, Adriana Kučerová a ďalšie osobnosti.

Krištáľové krídlo za rok 2016 si odniesli významné slovenské osobnosti ako Zuzana Mauréry, Daniel Hevier, Štefan Máj, Palo Macho, bratranci Škantárovci, Michal Mego, Igor Timko, Dalibor Karvay, Ondrej Vrábel. Mimoriadnu cenu za celoživotné dielo získali Marián Varga a Andrej Glatz.

Každoročne je udeľované toto ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Počas 20 rokov Krištáľového krídla to bolo viac ako 600 nominovaných a 219 ocenených najvýznamnejších osobností Slovenska vo výbere viac ako 120 porotcov.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte