Jednou vetou

Ktorá hollywoodska hviezda otvorí 14. ročník festivalu Viva Musica?

Festival 6. júla prinesie do Bratislavy v slovenskej premiére amerického herca, režiséra a producenta Johna Malkovicha

foto: FB

Otvárací koncert 14. ročníka festivalu v bratislavskej Starej tržnici v piatok 6. júla prinesie do Bratislavy v slovenskej premiére osobnosť – amerického herca, režiséra a producenta Johna Malkovicha, ktorý sa predstaví trochu netradične v sprievode orchestra s projektom Rozprava o slepcoch (Report on the Blind).

Dielo, ktoré spája hudbu a hovorené slovo, vzniklo na motívy románu O hrdinoch a hroboch argentínskeho spisovateľa Ernesta Sabata. Malkovichom vybrané textové pasáže z rozsiahlej state románu s rovnomenným názvom Rozprava o slepcoch sú vložené do hudby Koncertu pre klavír a sláčiky ruského skladateľa Alfreda Schnittkeho.

Expresívny monológ na tému strachu, zla a paranoje dopĺňa Schnittkeho hudbu a vytvára s ňou pôsobivý dialóg, stáva sa jej súčasťou. Malkovicha v úlohe rozprávača na pódiu doplní Anastasya Terenkova, svetovo uznávaná klaviristka ruského pôvodu, a taliansky orchester I Solisti Aquilani pod taktovkou talianskeho dirigenta Alvisa Casellatiho.

Okrem toho v prvej polovici koncertu zaznejú Komorná symfónia c mol, op. 110a Dmitrija Šostakoviča v úprave Rudolfa Barshaia (podľa Sláčikového kvarteta č. 8, op. 110) a Contrafactus pre flautu a sláčikový orchester súčasného talianskeho autora Giovanniho Sollimu so sólistom Massimom Mercellim.

John Malkovich hral vo viac ako 70 filmoch a na svojom konte má viacero prestížnych filmových ocenení

Za postavy vo filmoch Miesta v srdci a V dráhe strely získal nominácie na Oscara. Je prvým hercom, ktorý získal cenu newyorských kritikov za stvárnenie seba samého v legendárnom filme V koži Johna Malkovicha.

Účinkoval v oscarovom filme Nebezpečné známosti po boku Glenn Close či Michelle Pfeiffer, vo filme Libertin v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom, s Angelinou Jolie v dramatickom filme Clinta Eastwooda Výmena, v amerických blockbusteroch Con Air, RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční či More v plameňoch, ale aj v nemainstreamových klubových filmoch, z ktorých mnohé dokonca sám režíroval alebo produkoval.

Viva Musica! festival je už 14. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Počas jeho doterajšej existencie priniesol návštevníkom celkom 285 koncertov, na ktorých vystúpilo viac ako 350 domácich a zahraničných sólistov, hudobných zoskupení a orchestrov.

Koncerty festivalu počas jeho doterajšej histórie navštívilo viac ako 135.000 divákov. V roku 2018 bude Viva Musica! festival prebiehať od 6. júla do 25. augusta na rôznych miestach v Bratislave.

Už o 3 mesiace k nám zavíta americký talent John Malkovich

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte