Jednou vetou

Kunsthalle Bratislava odhaľuje ako zmiznutím cukrovarov zmizla aj práca

Zo stredovej sály sa na niekoľko týždňov stala cukrovarská manufaktúra

foto: TASR

Nový výstavný projekt slovenskej umelkyne Ilony Németh v Kunsthalle Bratislava (KHB) Eastern Sugar ponúka komplexný pohľad na osud jedného segmentu potravinárskeho priemyslu – cukrovarov na Slovensku. Je to príbeh podnikov "pôvodne štátnych a prosperujúcich, postupne privatizovaných a tunelovaných, dnes nenávratne zničených".

„Názov výstavy prevzatý od niekdajšieho najväčšieho slovenského cukrovaru v Dunajskej Strede premenovaného po vstupe zahraničného akcionára ironicky a metaforicky upozorňuje na jednu z kľúčových tém projektu – výpredaja vlastných spoločenských hodnôt. Odkazuje nielen na mečiarovské privatizačné procesy v 90. rokoch a začiatkom milénia, ale tiež na širší kontext vyvlastnenia štátu voči občanom a spoločnosti,“ na štvrtkovej tlačovej konferencii konštatovala kurátorka výstavy Nina Vrbanová.

Nielen netradičnou expozíciou, ale aj kvôli nej prestavanými priestormi budú prekvapení aj tradiční návštevníci KHB. Zo stredovej sály sa stala cukrovarská manufaktúra. Okolo nej vznikli archív, kino a múzeum cukru. Veľkoplošné fotografie na posuvných rámoch a videá zobrazujú súčasný alarmujúci ruinový stav bývalého cukrovarského priemyslu.

Po dunajskostredskom cukrovare zostalo iba linoleum

Iba kúsok z celku…podlaha z vrátnice s nápisom bývalého podniku, po ktorom tereaz návštevníci výstavy môžu prechádzať. Uvidia aj desať firemných pečiatok slovenských cukrovarov, vzorky výrobkov, náradie, časti zariadenia, rôzne listiny, výkresy, knihy, maketu areálu Šurianskeho cukrovaru spred vyše 100 rokov – celkovo asi 300 dokumentov, ktoré tvoria muzeálnu časť výstavy.

„Narodila som sa v Dunajskej Strede a bývala neďaleko cukrovaru. Dobre poznám jeho premeny, a tým aj miznutie práce nielen v cukrovare. Na to boli napojené poľnohospodárska výroba, doprava a iné odvetvia. Tieto príležitosti pre zamestnanie zmizli s cukrovarom, ktorý zrovnali so zemou. Robila som výskum v tejto oblasti na Slovensku aj v zahraničí a jeho výsledkom je expozícia, ktorú sme s početným kolektívom pripravovali mesiac,“ uviedla pre TASR Németh.

Jej ambíciou je ponúknuť autentické a kritické poznanie, ktoré ako jediné môže viesť k prehodnoteniu a poučeniu sa z chýb, ktoré sa v našom priemysle, hospodárstve, a tým aj v sociálnej sfére v minulosti udiali.

Súčasťou expozície, ktorá potrvá do 15. júla, je sprievodný a vzdelávací program v podobe kurátorského výkladu, besied, tematických prednášok a iných podujatí pre všetky vekové kategórie.

Z výstavy autorky a umelkyňe Illony Németh s názvom Eastern Sugar. Na snímke fotografie fabrík a cukrovarov na území Slovenska, 12. apríla 2018 v Bratislave

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte