Jednou vetou

Len 3 pneumatiky, drevo a elektrický pohon: Sen každého eko-vodiča?

Ján si týmto autom splnil sen, splnilo by sny takéto auto aj dnešným vodičom?

zdroj: TASR

Drevené trojkolesové auto na elektrický pohon. To je ďalší splnený sen Jána Hančina z Uliča v Sninskom okrese. Odpremiéroval ho v piatok na podujatí Deň remesiel, ktoré každoročne pripravuje Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou.

Rýchlosť sa dá nastaviť od 50 až po 120 kilometrov za hodinu. „Ale my ju nepotrebujeme, my potrebujeme rýchlosť malú a veľký dojazd, ale má to aj rezervu,“ spomenul. Druhým možným pohonom sú totiž pedále, ktoré sú prepojené. „Obidvaja pedálujú, nikto sa nevezie zadarmo,“ zasmial sa s tým, že už sa na ňom s kamarátmi povozili.

„Bola to len skúška,“ poznamenal. Dojazd na jedno nabitie je 90 až 110 kilometrov. Značku Ekosport Janh Toms si vymyslel sám, sú v nej zakomponované aj iniciály tých, ktorí mu pri výrobe auta akýmkoľvek spôsobom pomáhali.

Zatiaľ to ale nie je trojkolka na denné jazdenie

„Pri peknom počasí sa človek prevezie a keď prší, tak zmokneme,“ zasmial sa. Dážď totiž auto nepoškodí. „Tie preglejky, z ktorých je to urobené, sú vodovzdorné, dokonca letecké a je to nastriekané lakom, ktorý je robený na sladké a slané vody,“ vysvetlil s tým, že podobné používajú aj na gondoly v Benátkach.

„Sú ľudia zvedaví na to, lebo je to také neobvyklé. Je to nastriekané v prírodnej farbe dreva a toto robí svoje,“ zdôraznil. Hančin sa v 80. rokoch popri zamestnaní amatérsky venoval výrobe obytných prívesov a obytných áut. Prvé drevené auto na benzínový pohon sa mu podarilo skonštruovať ešte v roku 2014. Plány má aj do budúcna. „Ešte toto vozidlo treba dotiahnuť do konca a potom uvidíme, čo bude ďalej,“ uzavrel.

Drevené trojkolesové auto na elektrický pohon
Nasadli by ste do takéhoto tátoša?
Hľadám auto, zn. Ekosport 😀
Na jedno nabitie sa dostanete napríklad z Bratislavy do Nitry

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte