Jednou vetou

Lucie vydáva po 16 rokoch nový album EvoLucie, predstaví ho na koncertoch

Skupina Lucie

zdroj : TASR

Česká kapela Lucie vydáva nový album. Nasledovník 16 rokov starej nahrávky Dobrá Kočzka, která nemlsá dostal názov EvoLucie.

Kapela na ňom pracovala s prestávkami sedem mesiacov. Svojimi skladbami na album prispeli všetci členovia skupiny – David Koller, Robert Kodym, P.B.CH. a Michal Dvořák. O väčšinu textov sa postaral Robert Kodym.

Trinásť piesní nahrávali pod dohľadom zvukára a producenta Pavla Karlíka. Sú nimi Takhle tě mám rád, Chtěli jsme lítat, Nejlepší, kterou znám, Burning Man, Sex 3, Já jsem pan Petr Monk, Peněžena, Než tě rozkradou, Fénixovy slzy, Já to nemám spočítaný, Slečna do nekonečna, 1968, EvoLucie.

Mária Čírová o svojom trápení: „Hrať na klavír som bola nútená. Chcela som sa hrať s deťmi.“

Nový album kapela podporí na turné, ktoré obsahuje šesť koncertov v Česku a dva na Slovensku – 27. novembra v Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu a 30. novembra v Košiciach v Steel Aréne.

„Je to stará, dobrá, klasická Lucie, ktorá sem-tam vystrkuje rožky z prítomnosti do budúcnosti. Názov EvoLucie vlastne úplne sedí. Jednoducho opäť je to tá rocková kapela z Prahy, ktorá má veľmi široký záber,“ hovorí o novom albume Robert Kodym.

Podľa Davida Kollera je EvoLucie veľmi pestrou nahrávkou. „Ale tak u nás to bolo, myslím, vždy. Nikdy sme sa nedržali iba jedného štýlu. Koniec-koncov sme zo strednej Európy, tu je veľmi veľa rôznych vplyvov. A aj napriek tomu, že sa na mnohých kapelách, ktoré sa nám páčia, zhodneme. Aj tak je každý z nás hudobne orientovaný inak, čo vyplýva aj z nástroja, na ktorom každý z nás hrá. Ja v tom vidím len samé plus,“ hovorí Koller.

Rovnako ako na predchádzajúcich albumoch si Lucie okrem výberu skladieb a aranžmánov dala záležať aj na precíznom zvuku.

Okrem producenta Pavla Karlíka, ktorý s kapelou už spolupracoval aj v minulosti, sa na albume kontinuálne podieľali aj ďalší zvukoví inžinieri.

Okrem domácich Ecsona Waldesa a Jiřího Janoucha to bol napríklad Mike Fraser, známy napríklad z posledných piatich albumov skupiny AC/DC, alebo držiteľ niekoľkých Grammy John Spiker, spolupracovník Becka alebo Steve Earla.

Nestíha sa poriadne najesť. Pozrite sa, na čo dostala Adela chuť

Ďalší z nich Mark Plati, ktorý je známy ako spolupracovník Davida Bowieho, prišiel za kapelou aj do Česka. Štvoricu zámorských producentov uzatvára Mike Clink, ktorý sa preslávil produkciou debutového albumu Appetite for Destruction skupiny Guns’n’Roses a dohromady im produkoval päť albumov, z ktorých sa predalo viac ako 90 miliónov kusov.

„Cez Mikea sme dokonca oslovili na hosťovanie gitaristu Slasha z Guns’n‘ Roses. Pre dátum vydania albumu pred turné Lucie sme to však už nestihli zrealizovať. Úplne na poslednú chvíľu nám Mike neplánovane poslal nahrávku, do ktorej nechal natočiť pôvodné Slashove sólo v skladbe Nejlepší, kterou znám Philom X, súčasným gitaristom Bon Jovi. Najprv sme si vraveli, že pokiaľ nebude Slash, tak nikoho iného nechceme, ale nakoniec gitarový part do pesničky zapadol skvele, tak sme sa ho rozhodli tam nechať,“ približuje manažér Lucie Ladislav Vajdička.

Okrem Phila X sa v úlohe hostí na albume podieľali aj klávesák Jamie Muhoberac, ktorý nahrával s Rolling Stones, Fleetwood Mac alebo Bobom Dylanom, kurdská speváčka Sakiny Teyanová, speváčka Lenny, saxofonista Vratislav Brabenec z The Plastic People of the Universe, pražský vokálny zbor Gospel Limited, skupina Krless hrajúca na historické nástroje alebo stály hosť kapely Adam Koller.

Frflete na kolóny? Vtipný nápad, ako vyriešiť problém aj zabaviť vodičov

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte