Jednou vetou

Ľudia skonzumujú týždenne v priemere päť gramov plastu

Ilustračný obrázok

Foto: Pixabay.com

Každý človek skonzumuje v priemere päť gramov plastu týždenne, čo je približne ekvivalent štandardnej kreditnej karty. Odhaľuje to v stredu zverejnená štúdia expertov z austrálskej Univerzity v Newcastli, ktorú si objednal Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a o ktorej výsledkoch informuje agentúra DPA.

Celosvetovo najväčším zdrojom plastov, ktoré ľudia požijú, je pitná voda, a to z vodovodu aj balená. Vysokú úroveň obsahu plastov vykazujú aj potraviny ako soľ, mäkkýše či pivo.

Štúdia pospájala údaje z viac ako 50 prác o konzumácii mikroplastov, čo sú častice, ktoré majú priemer do päť milimetrov. Ľudia podľa jej odhadov skonzumujú v priemere približne 2000 kúskov mikroplastov týždenne, respektíve vyše 250 gramov ročne.

Negatívne vplyvy na prírodu má plast aj hliník, kľúčom je zníženie výroby, tvrdí vedec

Štúdia tiež odhalila veľké regionálne rozdiely. Vo vode v Spojených štátoch a Indii sa napríklad našlo približne dvojnásobne viac plastových častíc než vo vode v Európe či Indonézii.

„Povedomie o mikroplastoch a ich vplyve na životné prostredie narastá, pričom táto štúdia pomohla vôbec po prvý raz poskytnúť presný výpočet ich konzumácie,“ uviedol jeden z vedúcich univerzitnej štúdie Thava Palanisami.

Olympijské: Pódiá v Tokiu vyrobia z recyklovaných plastov

Generálny riaditeľ WWF Marco Lambertini uviedol, že odhalenia štúdie by mali byť „budíčkom“ pre vlády na celom svete.

„Plasty nielen znečisťujú naše oceány i vodné zdroje a zabíjajú podmorský život, ale sú aj v každom z nás, pred ich konzumáciou nemôžeme uniknúť,“ uviedol. „Na riešenie tejto krízy sú naliehavé a nevyhnuté opatrenia na celosvetovej úrovni,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte