Lyžovačky vo vyšších teplotách? Pozor na lavíny

Základ na prežitie lavíny spočíva v dôkladnej príprave

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

V týchto dňoch sa začínajú jarné prázdniny postupne pre všetky regióny. Niektorí určite vyrazíte aj na hory. Vášniví lyžiari, ktorí by z tejto zimy chceli ešte vyťažiť čo najviac, by si mali dať pozor na prudké zmeny počasia. Oteplenie spojené s odmäkom, ale aj opakovaný prudký mráz môžu narušiť architektúru snehovej prikrývky a podieľať sa na spustení lavíny. Prečítajte si zopár tipov, ktoré treba mať na pamäti, keby dačo...

Lyžiarske podmienky sú naďalej dobré až veľmi dobré

Lavíny sú prírodné katastrofy s ničivou silou. Neradno sa s nimi zahrávať. Silný vietor, vzostup teploty, praskliny v snehovej prikrývke, veľké množstvo napadaného snehu za posledných 24 hodín a v neposlednom rade aj nedávna lavínová aktivita. Týchto päť varovných signálov značí, že návštevníci hôr a svahov majú byť na pozore.

FOTO: Šéf americkej diplomacie na Slovensku. Pozrite sa, na čom priletel

Lavíny netreba podceňovať. O ich vražednej sile sa bohužiaľ presvedčili mnohí. Len počas prvej svetovej vojny zahynulo na rakúsko-talianskom fronte v dôsledku lavínovej aktivity v Alpách 40 až 80 tisíc (!) vojakov. Obete zomierajú v dôsledku traumy spôsobenej nárazom masy snehu, na podchladenie, ale aj zadusením. V Spojených štátoch si lavíny vyžiadajú každú zimu v priemere 28 ľudských životov.

Najlepšie lyžiarske rezorty doma i v Európe! Tu si užijete lyžovačku snov!

Obľúbené lyžiarske strediská: Ako sú na tom tento rok?

Smrť pod snehom

Najtragickejšia snehová katastrofa v dejinách sa udiala v juhoamerickom Peru. Písal sa rok 1970. Krajinu zasiahlo ničivé zemetrasenie spojené so zosuvom pôdy a nemalého množstva snehu a ľadu. Celkovo si toto hrôzostrašné prírodné divadlo vyžiadalo až 70.000 ľudských životov, samotnej lavíne je pripisovaných asi 22.00 úmrtí.

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

V Európe pripisujeme prvenstvo v počte obetí lavínam, ku ktorým došlo počas takzvaného Bieleho piatku 13. decembra 1916 v polčase Veľkej vojny. Lavíny zasiahli baraky postavené na 3343 metrov nad morom vysokej hore Marmolada v južných Alpách. Vyžiadali si minimálne dve tisícky životov, celkový súčet obetí Bieleho piatku však nie je známy a môže byť oveľa vyšší.

Chcete sa zabaviť netradičným spôsobom? Vydajte sa na niektorý európsky karneval

Vzory pre Slovákov? Takto vyzerali voľby prezidenta v okolitých štátoch

Ako sa chrániť

Alfa a omega prežitia lavíny spočíva v dôkladnej príprave. Ak vyrážate na lyžovačku do hory, vždy si so sebou zoberte takzvaný lavínový vyhľadávač – prístroj, ktorý vysiela rádiový signál, podľa ktorého by vás bolo možné v prípade zasypania lokalizovať.

Dá sa veriť prieskumom? Takto obstáli pred poslednou voľbou prezidenta!

V prípade, že sa lavína spustila, snažte sa „plávať“ po jej povrchu a nenechať sa zasypať. Dobré je držať jednu ruku nad hladinou snehu – záchranári vás tak jednoduchšie lokalizujú a zároveň budete vedieť, ktorým smerom je „hore“, ak sa budete chcieť spod lavíny vyhrabať.

Vlhová a Shiffrinová súperia na trati, porozprávajú sa v cieli

Peťa si úžasná! Vlhová získala ZLATO na majstrovstvách sveta vo Švédsku

Snažte sa zachovať pokoj. Zasypanie stále neznamená istú smrť. Vytvorte si dostatočný priestor pred tvárou a (hoci to znie kontroverzne) pľujte. Smer, ktorým dopadajú sliny vám napovie, kam ich ťahá gravitácia. Vykopať sa teda potrebujete presne do opačnej strany.

Spojte sa s nami na facebooku a všetko podstatné budete mať po ruke. 

Ďakujeme za každý like a share 🙂

Nájdete nás TU – Kliknite sem

Môže vás zaujímať

Drotárstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO