Jednou vetou

Majster grimás Louis de Funès by oslavoval

Herec Louis de Funès a jeho nezabudnuteľné gestá aj grimasy

autorská koláž hlavne.sk

Jeho filmy dodnes patria k tým najvtipnejším a zabávajú sa pri nich nielen pamätníci. Hovorili mu aj majster grimás, pretože to, čo vedel strúhať pred kamerami dokázal málokto. Hovorí sa, že dabing bol dokonca lepší, ako originál. Francúzsky herec Louis de Funés by mal 104. narodeniny. Pripomeňte si ho z najslávnejších filmov, v ktorých si zahral. (fotogaléria nižšie v článku)

Letné hity! Pamätáte si, keď leteli tieto?

Temperamentný, prudko výbušný, energický aj šialene bláznivý. Takýto býval vo filmoch francúzsky herec Louis de Funés (31. 7. 1914 – 27. 1. 1983), ktorý bol potomkom španielskych aristokratov.

Raz bol na stope nebezpečnému Fantomasovi, prípadne hral nezabudnuteľného šéfa tanečného súboru vo filme Piti Piti Pá, ale do nebies ho vyniesla séria komédií o žándároch zo Saint Tropez. Za všetko mohla obyčajná náhoda.

Ako sa zrodil policajt Cruchot

Kedysi rybárske mestečko Saint Tropez sa stalo populárnym a vyhľadávaným letoviskom až vďaka filmom, v ktorých hral Funés. Na začiatku celého príbehu bol scenárista Richard Balducci, ktorého tam mali okradnúť. Všetko išiel nahlásiť na miestnu policajnú stanicu a tam sa objavili ospalí, leniví, neochotní policajti. Niektorí chceli ísť na obed, druhí sa tvárili, že sa nič nestalo. Lepšiu inšpiráciu na komédiu si ani nemohol priať.

Kto to oslavuje? Spoznali by ste našu hviezdu?

Louis de Funés bol u nás obľúbený aj vďaka excelentnému dabingu, ktorý predviedol český herec František Filipovský (video na konci článku). Funés mal Filipovskému v minulosti poslať ďakovný list za to, ako ho svojím výkonom popularizuje. Dokonca sa začiatkom 80. rokov minulého storočia schyľovalo k stretnutiu týchto hereckých elít, avšak vyššia moc v Československu vtedy rozhodla, že sa tak nestane.

V jednom rozhovore sa priznal, že svoje povestné gestá a grimasy odpozoroval z grotesiek s káčerom Donaldom. Hoci ho z filmov poznáme v bláznivej až cholerickej forme, v súkromí bol skôr tichý. Neďaleko Nantes si kúpil zámok, kde mala celá rodina aj potrebné súkromie. Tam sa venoval pestovaniu nielen zeleniny, ale aj ruží. Dokonca vyšľachtil niekoľko odrôd, ktoré dodnes nesú jeho meno. Dožil sa 68 rokov.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry)

VIDEO: Dabing Louis de Funés s Františkom Filipovským

Môže vás zaujímať

Spevák kapely Rammstein v ohrození života, má koronavírus