Jednou vetou

Mal byť stavbárom, ale hviezdil na divadelných doskách aj v seriáli

Český herec Vladimír Dlouhý v seriáli Arabela

foto: youtube

Nešiel v otcových šľapajách a to je možno aj dobre. Už od dvanástich rokov hrával v divadle, najviac si ho asi pamätáme z príbehov o Arabele. Úspechy zbieral na divadelných doskách aj vo filme. Herec Vladimír Dlouhý by oslavoval 60. narodeniny.

Rodák z Prahy sa narodil 10. júna 1958 v bývalom Československu v rodine stavebného inžiniera. Po štúdiách na konzervatóriu v Prahe účinkoval v niekoľkých pražských divadlách, okrem Divadla na Vinohradech aj v Divadle Na zábradlí a v Divadle Rokoko. Hosťoval i na scéne pražského Národného divadla, V Divadle E.F. Buriana, v Divadle Kalich, v Lyre Pragensis či v Paláci Blaník.

Čo film, to úspech

V 80. rokoch 20. storočia predviedol Dlouhý radu pôsobivých hereckých kreácii napríklad vo filmoch Robinsonka (1974), Hop – a je tu lidoop (1977), Poslední vlak (1982), Láska z pasáže (1984) či S čerty nejsou žerty (1984).

Vo veku 90 rokov zomrela herečka Eunice Gaysonová, prvé Bondovo dievča

Nezabudnuteľným sa český herec stal najmä vďaka kultovému televíznemu seriálu Arabela (1980), v ktorom stvárnil postavu Petra Majera. Dlouhého bohatú filmografiu dopĺňajú tiež snímky Knoflíkáři (1997), Báječná léta pod psa (1997), Jedna ruka netleská (2003).

Seriál Arabela: Pamätáte si na lietajúce auto?

Herec sa objavil spolu so slovenskou herečkou Ingrid Timkovou aj v televíznej snímke Swingtime (2006), ktorý označila filmová kritika za výnimočný filmársky kúsok. Strach a temno doslova sálalo z napínavého deja, ktorý odhalil divákom diabolský nápad Štátnej bezpečnosti (ŠtB) urobiť falošné štátne hranice vo vnútri republiky a zobrazil fiktívny príbeh ľudí, ktorí ich prekročili.

Stále je to kočka, ako vtedy na strednej…

Herec exceloval aj v ďalších filmoch ako Hlídač č.47 (2008) alebo Ženy mého muže (2009). V roku 2010 ho režisér Jiří Svoboda obsadil do kriminálnej snímky Domina, kde hral spolu so svojím bratom Michalom Dlouhým. Posledný raz sa pred filmovú kameru postavil v kriminálnom trileri Kajínek (2010), ktorý bol uvedený do kín až po jeho úmrtí.

Zľava: Michal a Vladimír Dlouhý si spolu zahrali vo filme Kajínek

Dva razy sa stal Vladimír Dlouhý držiteľom ocenenia Český lev. V roku 2008 ho získal za vedľajšiu úlohu vo filme Hlídač č. 47, druhého Českého leva dostal posmrtne v roku 2011 za výkon v snímke Kajínek. Vladimír Dlouhý zomrel po ťažkej chorobe 20. júna 2010 v rodnej Prahe vo veku 52 rokov.

Pamätáte si na túto lásku? Vladimír Dlouhý a Jana Nagyová ako Petr Majer a Arabela. | foto: csfd.cz

Zaspomínajte si na populárny seriál (krátke video):

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte