Jednou vetou

Krimi príbehy, z ktorých doslova mrazí. Veď sú zo severu

Medzi najznámejších severských autorov patrí Jo Nesbø, ktorý predstavuje knižnú novinku Macbeth

autorská koláž hlavne.sk

Severské knihy patria medzi jeden z najpopulárnejších žánrov kníh nielen u nás. Prečo majú taký obrovský úspech? Prinášame vám niekoľko aktuálnych tipov, ktoré vám vyplnia pochmúrne jesenné večery.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Nezvyčajné spôsoby vrážd a napätie, ktoré vás strhne či prepracovaná psychika postáv. To sú atribúty, ktoré do svojich kníh vkladajú severskí autori. Aj vďaka tomu sú tieto knihy také populárne po celom svete a snaží sa ich napodobniť nejeden autor. K tomuto talentu sa však nedá len tak priučiť.

Úspech odštartoval Larsson s Millenniom

Celosvetový úspech trilógie Milennium od Stiega Larrsona považujú mnohí odborníci za začiatok škandinávskeho knižného ošiaľu. To bolo však len v roku 2005 a dobré krimi príbehy vznikali už dávno predtým. Výnimočnosť tejto série nebola len v príbehu, ale aj prostredím, v ktorom sa dej odohráva. Mnohí ho považujú za viac autentické, než v iných kníhách. Vedia sa s ním stotožniť a predstaviť si ho, aj keď žijú tisícky kilometrov ďalej.

Nájdete nás aj na facebooku

Škandinávske krimi príbehy v sebe dokážu uniesť kombináciu detektívky a románu. Šokovať, prekvapiť, zhnusiť, ale aj zmeniť pohľad na svet. Autori si nevyberajú len klasické prostredie a tému. Ich voľbou býva aj aktuálna spoločenská situácia v krajine alebo vo svete – náboženstvo, terorizmus, politika. Neboja sa odhaliť stránky, ktoré mali zostať zatvorené pre nezainteresovaných.

5. Mads Peder Nordbo – Bez kože

Kniha ponúka príbeh novinára, ktorý stratil svoju manželku a dcéru. Zmorený životom sa vydáva pracovať do chladného Grónska, kde si nájde prácu v miestnom vydavateľstve. Jedného dňa ho vyšlú na okraj ľadového príkrovu, aby napísal článok o náleze mumifikovaného Vikinga. Mohol by z toho byť super článok, ľudia sú nedočkaví. Nikto však nečaká, čo bude nasledovať potom, keď múmia zmizne a policajta, ktorý ju strážil, nájdu mŕtveho. Ľudia začnú miznúť a obete nachádzajú bez kože…

V knihe Bez kože sa ocitnete v chladnom Grónsku. (Pixabay.com)

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

4. Jorn Lier Horst – Katharinin kód

Nová kniha od Horsta otvára úplne novú sériu. Dvadsaťštyri rokov starý prípad, pri ktorom zmizla Katharina Haugenová, nebol nikdy vyšetrený. Vyšetrovateľ sa s manželom nezvestnej spriatelil a na výročie jej smrti sa pravidelne stretávajú. Tento rok však jej manžela nevie nájsť a stopy ho dovedú až ku kódu, ktorý zanechala jeho manželka. Podarí sa mu ho rozlúštiť a násť Martina Haugena včas?

3. Lars Kepler – Lovec králikov

Najnovší diel série švédskej spisovateľskej dvojice nie je pre milovníkov králikov.  Ak sa vo vašom telefóne totiž ozve hlas odriekavajúci básničku o králikoch, vás život je v ohrození. Tým vyšetrovateľov rieši vraždu švédskeho ministra zahraničných vecí. Nič by na tom nebolo nezvyčajné, ak by nešlo o sériového vraha. Polícia musí udržať hroziaci škandál a zároveň zabrániť ďalším vraždám. Kniha je šiestou časťou série Joona Linna.

2. Jo Nesbo – Macbeth

Nórsky spisovateľ Nesbo je dobre známy každému čitateľovi severských krimi a tentokrát prichádza s klasikou. Kniha nás prenesie naspäť do 70. rokov. Ukazuje skutočnú tvár tej doby – krachujúce továrne a narkomanov na ulici. Nesbov Macbeth sa u Shakespearea skutočne inšpiroval. Kde hľadať podobu s klasikou? Nie je len v názve. Ústrednými témami knihy sú vášeň, zrada a ambície. Tieto veci ani po rokoch nezmiznú z našej spoločnosti.

Kniha Macbeth vás prenesie do temných uličiek a ukáže vám pravú tvár spoločnosti. (Pixabay.com)

1. Samuel Bjork – Cestujem sama

Prvý diel série Holger Munch a Mia Kruger nórskeho spisovateľa Bjorka nie je pre jemné povahy. Obeťami šialeného vraha sú totiž malé dievčatká. Vyšetrovateľ Holger Munch vie, že prešetriť prvý prípad zvráteného vraha nezvládne sám. Na pomoc si zavolá Miu Krügerovú, ktorá vidí do prípadu viac, ako iní. Kriminálny príbeh strhne každého čitateľa svojím napínavým dejom a za zmienku stojí určite aj ďalší prípad zo série s názvom Sova.

Výlet do Rakúska: Čo si nemôžete nechať ujsť vo Viedni?

Môže vás zaujímať

Vraždy v Bastii najsledovanejším programom vo večernom programe televízií