Jednou vetou

Marilyn Monroe – 55 rokov od jej smrti stále zaujíma nie len umelcov

Od úmrtia Marilyn Monroe (vlastným menom Norma Jeane Bakerová), svetoznámej americkej filmovej herečky a sexsymbolu 50. rokov 20. storočia uplynie v sobotu 5. augusta 55 rokov.

Počas 15-ročnej hereckej kariéry účinkovala vo viac než 30 filmoch. Najznámejším je film Some Like It Hot (Niekto to rád horúce, 1959). Svojím zjavom „femme fatale“ v trblietavej róbe s delikátne nasvieteným dekoltom pri interpretácii piesne „I Wanna Be Loved By You“ iste prispela k tomu, že film získal ocenenie Oscar za kostýmy.

Prvým hercom, ktorý ju na filmovom plátne pobozkal, bol Rand Brooks v muzikáli Ladies of the Chorus (Dámy zo zboru, 1948). Ďalej hrala vo filmoch ako Bus Stop (Autobusová zastávka, 1956) alebo v dráme The Misfits (Mustangy, 1961), ktorého autorom scenára bol jej vtedajší manžel Arthur Miller, ktorý ho napísal pre ňu.

Norma Jeane Bakerová, čo je priezvisko po jej matke, uvádza sa aj Mortensonová, sa narodila 1. júna 1926 v Los Angeles v štáte Kalifornia v Spojených štátoch amerických (USA). V rodnom liste nemanželskej Normy Jeane bol ako otec zapísaný pekár Edward Mortenson, ktorý zomrel, keď mala tri roky.

Vychovávali ju náhradní rodičia

Po neľahkom detstve s mamou alkoholičkou sa jej výchovy ujali náhradní rodičia, ktorí ju povzbudili do skorého sobáša. S vtedy neznámou 16-ročnou Normou Jeane sa v roku 1942 počas druhej svetovej vojny oženil James Dougherty.

Keď nastúpil na vojenskú službu, Norma sa zamestnala v miestnom podniku. Tu ju objavil fotograf David Conover, ktorý jej otvoril svet modelingu. Neskôr sa presadila v Hollywoode (USA) a zmenila si meno na Marilyn Monroe. Jej nové meno sa stalo synonymom sexuálnej atraktivity a jej výzor priťahoval pozornosť vplyvných a bohatých mužov.

Druhým manželom atraktívnej krásky sa nakrátko stal Joe DiMaggio, bejzbalová legenda. Jej tretím manželom bol dramatik Arthur Miller.

Na titulnej strane časopisu Life sa Marilyn Monroe prvýkrát objavila v roku 1952. Tento časopis v roku 2009 objavil vo svojom archíve fotografie 24-ročnej Marilyn Monroe z obdobia, keď ju ešte v Hollywoode nepoznali ako blondínku s očarujúcim sexappealom. Na jej tvári sa zračil prirodzený úsmev a minimum mejkapu.

Na jednej z fotografií leží mladá Marilyn na lavičke v parku a číta si. Fotografia zmyselnej hviezdy sa objavila aj na titulnej stránke prvého čísla magazínu Playboy v roku 1953 a znamenala preň úspešný štart. Marilyn Monroe bola vôbec prvá „Playmate“.

Obdivujú ju turisti i nadšenci fotografie

Herečka zomrela 5. augusta 1962 vo svojom losangeleskom dome, kde žila osamote, trpela depresiami a užívala silné utišujúce prostriedky. Mala 36 rokov.

Podľa výsledku pitvy zomrela na otravu barbiturátmi a jej smrť bola označená za samovraždu, no teórie o tom, že za jej úmrtím bola vražda v dôsledku mileneckých afér s bratmi Kennedyovcami, prípadne, že ju dala zlikvidovať mafia, pretrvávajú dodnes.

Jej hrobku v Los Angeles v časti Westwood Village vyše 20 rokov zdobili ruže od jej bývalého manžela, Joea DiMaggia. Toto pietne miesto dodnes patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám.
Napriek tomu, že Marilyn Monroe zomrela pred 55 rokmi, jej fotografie sa na dražbách stále tešia veľkému záujmu a dražia sa za vysoké sumy.

Môže vás zaujímať

Dosť bolo jedenia a leňošenia. Cvičenie ako novoročné predsavzatie funguje takto