Máte radi slovenskú filmovú klasiku? Počas sviatkov si pred TV každý príde na svoje!

Šafránková bude tieto Vianoce hviezdiť na TV Joj

zdroj : TASR

Slovenský filmový ústav (SFÚ) zo svojho archívu poskytne k vianočným a novoročným sviatkom televíziám pôvodné filmy, ktoré tvoria slovenskú klasiku. "Diváci na televíznych obrazovkách majú možnosť vidieť obľúbené filmy a rozprávky od Juraja Jakubiska, Martina Ťapáka, Martina Hollého, Miloslava Luthera, Štefana Uhra a ďalších slovenských tvorcov," informuje tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Počas Štedrého dňa opäť uvidia film Perinbaba (1985) Juraja Jakubiska o víťazstve dobra nad zlom. Rozprávku o starenke, ktorá sa starala o sneh, a o Jakubovi, ktorý sa nebál smrti. V hlavnej úlohe s talianskou herečkou Giuliettou Masinou zachytáva odvekú túžbu človeka po šťastí, porozumení a láske odvysiela TV Markíza.

Tá v rovnaký deň ponúkne aj filmový príbeh na motívy ľudových rozprávok Nebojsa (1989) od Juliusa Matulu o odvážnom putovaní smelého drevorubača Ondreja, ktorý na svojej ceste oslobodí zakliatu krajinu aj krásnu princeznú.

Markíza počas vianočných sviatkov ponúkne i sériu slovenských rozprávok, ktoré vznikli v 80. rokoch minulého storočia v slovensko-nemeckej koprodukcii: Soľ nad zlato (1982) Martina Hollého, Kráľ Drozdia hlava (1984) Miloslava Luthera, Popolvár najväčší na svete (1982) Martina Ťapáka i jeho už vianočnú klasiku Pacho, hybský zbojník (1975), nasledovanejší film v slovenských televíziách zo zbierok SFÚ v minulom roku.

Kto tento rok zhrabol tri oriešky?

Obľúbená vianočná klasika Tri oriešky pre popolušku nebude na obrazovkách chýbať ani tento rok. Na TV Markíza by ste však na ňu čakali márne. Boj o Popelku tento rok vyhrala TV Joj. Všetci nadšenci si ju budú môcť zapnúť už o 19.00 na Štedrý deň.

Jednotka uvedie veselohru Dáždnik Svätého Petra (1958) Frigyesa Bána z druhej polovice 19. storočia o histórii červeného dáždnika, ktorým podľa legendy ochránil svätý Peter osirelú sestru glogovského farára pred prudkým lejakom.

Tiež historickú drámu Majster kat (1966) Paľa Bielika a hudobno-tanečný film Rodná zem (1953) Josefa Macha, oslavujúci ľudovo-umeleckú tvorivosť. Na Štedrý deň je na Dvojke pripravená dráma Očovské pastorále (1973) Jozefa Zachara o chlapskej cti a odvahe.

 

Môže vás zaujímať

Hudobníci spomínajú: Mikuláša milujeme dodnes