Jednou vetou

Matej Landl oslavuje – všetko najlepšie aj od Majky z Gurunu!

Herec Matej Landl (55)

autorská koláž hlavne.sk

Pamätáme si ho z legendárneho seriálu Spadla z oblakov, niektorí ho poznajú aj z divadla, či rôznych televíznych projektov. Známy slovenský herec Matej Landl oslavuje 55 rokov. Všetko najlepšie by mu určite zaželala aj jeho "parťáčka" Majka z Gurunu. Pozrite si fotografie, ako dobre poznáte jeho herecké úlohy?

Narodil sa v Bratislave, herectvo mal od detstva v malíčku aj vďaka svojej mame – tiež vynikajúcej herečke Eve Landlovej. Ako pätnásťročný si zahral nielen jednu z hlavných postáv v dodnes reprízovanom a obľúbenom seriáli Spadla z oblakov, ale objavil sa po boku Milana Lasicu a Júliusa Satinského aj v detskej komédii Nekonečná, nevystupovať (Radim Cvrček, 1978).

Divadelné úspechy

V 80. rokoch 20. storočia bol členom Martinského divadla. Na toto svoje herecké obdobie spomína s láskou, lebo ako mladý herec našiel v Martine mnoho krásnych divadelných postáv a dobrých hercov.

Vzdajte sa, ste v obkľúčení! Derrick by oslavoval…

Od vzniku divadla Astorka – Korzo’90 je jeho stálym členom. Tam stvárnil charakterové postavy v hrách Večierok, Meštiaci, Les, Historky z Viedenského lesa. Účinkoval v hrách Play Gorkiy, alebo Letní hostia, Macocha, Klárine vzťahy a v hre Romana Olekšáka Smajlíci, ktorá získala prestížnu cenu Alfréda Radoka v súťaži o pôvodnú divadelnú hru.

Veľký úspech mu priniesla rola Larryho v inscenácii britského dramatika Patricka Marbera s názvom Bližšie od teba, ktorú naštudovalo košické Štátne divadlo. Za herecký výkon v nej mu udelili ocenenie Dosky 2002 – cenu za najlepší mužský herecký výkon sezóny 2001/2002.

V týchto filmoch účinkoval…

Do povedomia divákov sa zapísal aj vo filmoch Vášnivý bozk (1994), Zostane to medzi nami (2004), O dve slabiky pozadu (2004), Občiansky preukaz (2010) alebo Mŕtvola musí zomrieť (2011).
V Slovenskej televízii uvádzal reláciu Čudná šou. Herca často obsadzujú aj do televíznych seriálov ako napríklad Susedia (2006), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Áno, miláčik (2008), Nesmrteľní (2010).

Toto je náš známy sexsymbol? Veď by ste ho vôbec nespoznali, či?

Účinkoval tiež v televíznom seriáli Panelák, kde sa predstavil v postave roztopašného Egona, ktorého hlavu zdobí komická parochňa. „Vždy sa pri ňom vybúrim, prirástol mi k srdcu a sme vynikajúci kolektív,“ uviedol v tom čase herec.

Okrem toho je Landl obľúbeným dabingovým hercom, nahovoril postavy v zahraničných seriáloch Sila lásky, Zákon a poriadok či Sultán, ale dávnejšie aj seriály Alf a Rodina Addamsovcov (The Addams Family).

Hviezda obľúbeného seriálu – spoznali by ste ju dnes?

Predvianočný čas v roku 2015 spestril slovenský film s názvom Vojtech režiséra a scenáristu Viktora Csudaia, v ktorom stvárnil hlavnú postavu.

Oporou herca je okrem manželky aj mama Eva Landlová, ktorá je ešte aktívnou herečkou. Diváci ju mohli vidieť na divadelných doskách v predstavení Najstaršie remeslo, účinkovala aj v seriáloch Divoké kone a Chlapi neplačú.

Pozrite si fotogalériu – poznáte aj tieto postavy, ktoré stvárnil? (kliknite na minigalériu)

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte