Jednou vetou

Matka Tereza: Stelesnenie milosrdenstva, alebo pokrytec?

V každom procese, ktorý vedie k vyhláseniu človeka za svätého, existuje miesto pre takzvaného diablovho advokáta.

autorská koláž hlavne.sk, Getty Images, Pinterest

Pripomíname si štyridsať rokov odkedy prvá misionárka lásky, dnes už svätá Tereza z Kalkaty, prevzala Nobelovu cenu za mier. Najmä po jej smrti však vyplávali na povrch mnohé kontroverzie, ktoré spochybňujú jej odkaz.

Freud otvoril dvere do podvedomia, pomáhali mu v tom aj drogy

Nenápadná žena, ktorú spoznal celý svet. Jej meno je dodnes synonymom milosrdenstva a konkrétnych skutkov kresťanskej lásky. Reč nie je o nikom inom ako o Matke Tereze, albánskej katolíckej misionárke, ktorá sa narodila v bývalej Osmanskej ríši v roku 1910. Sedemnásteho októbra 1979, teda pred 40 rokmi si prevzala Nobelovu cenu za mier. Konkrétne za „prácu, ktorú vykonala v boji s chudobou a núdzou, ktoré takisto predstavujú hrozbu pre mier“.

Prvú veľkú rolu dostal ako 49-ročný. Funès rozosmieva aj po rokoch!

Agnes Gonxha Bojaxhiu prešla ďalekú cestu z dnešného Skopje, Republiky severného Macedónska, až do slumov indickej Kalkaty. Z nenápadnej, drobnej žienky sa stal symbol, ba čo viac – len nedávno jej bola pápežom Františkom udelená najvyššia pocta, akú katolícka cirkev pozná – bola vyhlásená za svätú.

Zmrzačený plukovník chcel pred 75 rokmi zavraždiť Hitlera a zachrániť Nemecko

Matka Tereza a Ronald Reagan. | Foto: commons.wikimedia.org

Najväčší nepriateľ mieru? Potraty

Terezin recept na mier bol jednoduchý – „choďte domov a milujte svoju rodinu“. V prednáške po prevzatí Nobelovej ceny sa jasným spôsobom vymedzila proti umelým interrupciám. „Lebo ak matka dokáže zabiť svoje vlastné dieťa – zostáva len, aby som ja zabila teba a ty mňa – nič medzitým.“

Káčer Donald ako nacista? Známa postavička oslávila 85 rokov

„Zistila som, že chudoba Západu sa odstraňuje omnoho ťažšie,“ konštatovala Tereza. „Keď na ulici zodvihnem človeka, hladného, a dám mu tanier ryže, kus chleba – nasýtila som ho. Odstránila som hlad. Lenže človek, ktorý je odrezaný, ktorý sa cíti nechcený, nemilovaný, ktorý bol spoločnosťou odvrhnutý – taká chudoba je bolestivá a zistila som, že sa veľmi ťažko odstraňuje.“

Kráľovná Viktória sa vydala za svojho bratranca, musela ho požiadať o ruku

Diablov advokát

V každom procese, ktorý vedie k vyhláseniu človeka za svätého, existuje miesto pre takzvaného diablovho advokáta. Človeka, ktorý je zodpovedný za sprostredkovanie kritiky smerovanej na nádejného svätca. Diablovým advokátom v prípade Matky Terezy bol známy britský spisovateľ a otvorený ateista Christopher Hitchens.

Miloš Zeman oslavuje! Prečítajte si výber jeho najvtipnejších výrokov

Diablov advokát Hitchens. | Foto: commons.wikimedia.org

Jeho kritika Matky Terezy sa zakladala na viacerých tvrdeniach. Napríklad hovoril, že Tereza viac ako chudobným slúžila svojim vlastným náboženským predstavám. Jej zariadenia neboli čo najlepšie prispôsobené na pomoc trpiacim – chýbali lieky proti bolesti, zomierajúci boli proti ich vlastnej vôli pokrstení.

Vedeli ste, akých sedem bolestí má naša patrónka? Veriaci si ju uctia v Šaštíne

Hitchens zároveň kritizoval Terezine zdroje financií, napríklad od finančníka odsúdeného za podvody, jej rezolútne konzervatívne názory na interrupcie a antikoncepciu, ako aj kontakty s kontroverznými politikmi. „Nebola priateľkou chudobných, bola priateľkou chudoby.“

Deň, keď Pompeje ľahli popolom. Vykopávky odkryli ich tajomstvá

Stretneme Terezu v nebi?

Hitchens zhrnul svoje zistenia do knihu, ktorú neskôr recenzovalo viacero autorov v The New York Times. Na jednu z týchto recenzií (od Murraya Kamptona) zareagoval jezuita James Martin, editor magazínu America. Uznal, že Tereza prijala peniaze od diktátorov a ďalších pochybných osôb, ako aj fakt, že v hospicoch jej rádu boli tolerované veľmi nízke medicínske štandardy.

Najznámejšia väznica sveta oslavuje jubileum. Sedel v nej aj Al Capone

Zároveň dodal: „Zdá sa, že, čo sa týka chudobných ľudí zomierajúcich bez opatery v rozvojových krajinách, existujú dve možnosti. Po prvé, pohoršiť sa nad tým, že by taká skupina ľudí vôbec mala existovať. Po druhé, poskytnúť týmto osobám pohodlie a útechu v momente, keď čelia smrti. Pán Kempton si vybral prvú možnosť. Matka Tereza, hoci mala veľa chýb, si vybrala tú druhú.“

Október so Cinema City! 8 filmov, ktoré stoja za to

Môže vás zaujímať

Firma Apple odstránila dve aplikácie na prehrávanie podcastov v Číne