Jednou vetou

Medzinárodný deň šťastia: Toto je jeho príbeh!

Medzinárodný deň šťastia je 20. marca

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Medzinárodný deň šťastia bol založený iba nedávno, obľubu po celom svete si však získal takmer okamžite. Čo ste o jeho histórií nevedeli a čo o šťastí hovorí psychologička? Dajte nám vedieť v ankete na konci článku, či sa v živote cítite šťastní!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračný obrázok | Zdroj: canva.com

 

Medzinárodný deň šťastia vznikol 28. júna 2012. Založil ho Jayme Illien, ktorý snahu o dosiahnutie šťastia označil za ľudské právno a základný ľudský cieľ. 32 rokov predtým však bolo všetko inak a život Jaymeho Illiena sa nezačínal tak šťastne, ako by ste si mohli myslieť.

FOTO a VIDEO: Najstaršia žijúca žena na svete a recept na dlhovekosť!

Jayme Illien, zakladateľ Medzinárodného dňa šťastia | Zdroj: wikipedia.com

Jayme Illien sa narodil približne 8. septembra 1980 – presný dátum jeho narodenia nie je s určitosťou známy – v indickej Kalkate. Ako novonarodené dieťa ho našla opusteného pri ceste Matka Tereza, ktorá ho okamžite vzala do detského Domova nádeje. Jaymeho si neskôr adoptovala 45 ročná američanka Anna Belle Illien, ktorá založila medzinárodnú neziskovú organizáciu pre adopciu.

Illien začal vďaka svojej adoptívnej matke cestovať po svete, a v priebehu niekoľkých rokov sa stal priekopníkom v oblasti špičkových technológií, ktoré začal uvádzať na trh. Okrem toho sa začal venovať investovaniu do nových koncepcií, spoločnosti, či technológií. Aktuálne je známy ako filantrop a aktivista. V roku 2011 predniesol Illien myšlienku na vytvorenie Medzinárodného dňa šťastia pred najvyšších úradníkov OSN a tí Illienov nápad schválili. Prvý medzinárodný deň šťastia sa oslavoval 20. marca 2013 a oslavy okamžite obľúbilo množstvo krajín po celom svete.

FOTO: Pozrite si top 12 miest s najlepšou kvalitou života! Kde sa umiestnila Bratislava?

Počas 3. medzinárodného dňa šťastia tajomník OSN Ban Ki Moon vyhlásil, že „šťastie pre celú ľudskú rodinu je jedným z hlavných cieľov OSN“ a vyzval všetkých ľudí k tomu, aby „venovali svoje úsilie k naplneniu nášho sveta šťastím.“ Do osláv Medzinárodného dňa šťastia sa už v roku 2013 zapojili aj známe osobnosti ako Ndaba Mandela – vnuk juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu, Chelsea Clinton – dcéra amerického prezidenta Billa Clintona, Hillary Clinton či známy spevák Pharrell Williams, ktorý práve k oslavám tohto dňa vydal dodnes známu pesničku „Happy“.

VIDEO ( kliknite na náhľad ):

 

A čo nám o šťastí hovorí známa psychologička Magda Krasulová? „Často odporúčam svojim klientom upriamiť pozornosť na prítomný okamih, na práve prežívanú chvíľu, na to čo sa im podarilo, čo je v ich živote fajn, pretože v zásade platí že to, čomu venujeme svoju myseľ, myslením umocňujeme a podporujeme,“ tvrdí psychologička.

Ilustračný obrázok | Zdroj: pixabay.com

Podľa jej názoru je u mnohých ľudí pocit šťastia spájaný s úspechom, pokojom, radosťou, prijímaním a najmä s pozitívnymi,  láskyplnými vzťahmi.

Indický Lotus make-up fashion week: Kvety a magické inšpirácie!

Toto podľa Krasulovej potvrdzuje aj 75 ročná harwardská štúdia pod vedením Georga Vaillanta, harvardského psychiatra. Najdôležitejším zistením  štúdie je, že podstatou a základom života sú vzťahy. „Vaillant tvrdí, že šťastie stojí na dvoch pilieroch. „Tým prvým je láska,“ a  „Druhým je nájdenie spôsobu, ako zvládnuť život, ktorý sa lásky nestráni“,“  doplnila Krasulová.

FOTO: Pocta Lagerfeldovi. Milánsky Fashion week vám vyrazí dych

Patríte k šťastným ľudom?

Loading ... Loading ...

Môže vás zaujímať

FOTO: Fotka pre fanynku? Superstárista Cmorík nemal na tomto mieste žiaden problém