Jednou vetou

Medzinárodný deň tigrov upozorňuje na nízky stav ich populácie na svete

Ilustračné foto

Foto: Pixabay

Zoologické záhrady či ochranári v niekoľkých štátoch sveta pripravili na tento víkend (28.-29. júla) podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa tigrov. Ten pripadá na 29. júla a vyhlásili ho v roku 2010 na Medzinárodnom fóre o problematike zachovania tigrov na Zemi, ktoré sa konalo v Petrohrade. Toto podujatie sa zjednodušene označuje aj ako "Tigrí summit".

Organizátori v rôznych krajinách sveta pripravujú pre návštevníkov pri príležitosti Medzinárodného dňa tigrov tradične tematické hry, súťaže a kvízy.

Medzi hlavné ciele Medzinárodného dňa tigrov patrí informovanie verejnosti o problematike zániku tigrej populácie, o spôsoboch jej zachovania a zvyšovania počtu tigrov žijúcich vo voľnej prírode.

FOTO: Svet sledoval najdlhšie zatmenie mesiaca v tomto storočí

Medzinárodné fórum o problematike zachovania tigrov na Zemi sa konalo 21.-24. novembra 2010 v Petrohrade. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia vlád, rôznych organizácií z 13 krajín sveta, najmä zo štátov, v ktorých žijú tigre – okrem Ruska z Bangladéša, Číny, Laosu či Nepálu.

Popri politikoch pricestovali na fórum predstavitelia ochranárskych organizácií, Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), Medzinárodnej organizácie kriminálnej polície (INTERPOL) i Svetovej colnej organizácie (WCO), Svetovej banky. Účastníci fóra vypracovali program na zvýšenie počtu tigrov žijúcich v prírode do roku 2022. Ten má byť podľa čínskeho lunárneho kalendára Rokom tigra.

Za uplynulých 100 rokov sa počet voľne žijúcich tigrov na Zemi znížil zo 100.000 približne na necelých 4000 kusov. Práve pre túto skutočnosť sa v meste na Neve stretli odborníci z 13 krajín sveta na summite osobitne venovanom tigrom.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte