Jednou vetou

Milan Lasica si na Slnku v sieti prevezme cenu

Slovenský herec a humorista Milan Lasica.

Foto: TASR/archív

Slovenský herec a humorista Milan Lasica si na odovzdávaní národných filmových cien Slnko v sieti 9. septembra v bratislavskej Starej tržnici prevezme Cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a umeniu. Organizačný tím Slnka v sieti to oznámil zástupcom médií dnes predpoludním.

„Je to vďaka tomu, že som sa dožil takého pokročilého veku, o ktorom sa často hovorí ako o krásnych rokoch. Myslím, že to sú krásne roky len pre korytnačky. Každopádne, ocenenie poteší, nebudem sa tváriť, že mi je to jedno. Veľmi príjemne ma to prekvapilo, ja som zase v oblasti filmu nejakú veľkú brázdu nevyoral, a napriek tomu ma filmová a televízna akadémia oceňuje, takže veľmi pekne ďakujem a ak by mi ešte prišla nejaká filmová ponuka, tak s vďakou odmietam,“ vyznal sa počas stretnutia s médiami Lasica.

Humorista sa zároveň zúčastní v nedeľu večer na Námestí Milana Rastislava Stefánika pred novou budovou Slovenského národného divadla na projekcii Sladké hry minulého leta (1969) režiséra Juraja Herza a slávnostne za hudobného sprievodu virtuózneho sláčikového kvarteta Pavel Bogacz Quartet otvorí prvý ročník projektu Kino pod hviezdami Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA).

Vznik projektu podnietila mimoriadna situácia spôsobená šírením koronavírusu. „Uvedomili sme si, že toto leto zostalo v Bratislave dovolenkovať mnoho Bratislavčanov a veľmi veľa ľudí aj z iných miest Slovenska vyšlo počas leta do Bratislavy. Vzhľadom na to, že kultúrnych aktivít je naozaj pomenej, rozmýšľali sme, ako by SFTA mohla prispieť ku skvalitneniu kultúry v meste, a tak sme si sadli s Matejom Drličkom, ktorý usporadúva podľa mňa najlepší festival v Bratislave, Viva Musica! a rozmýšľali sme, čo s tým, až sme prišli s ideou, že urobíme Kino pod hviezdami, že prinesieme filmový zážitok ľuďom bez toho, aby sme ich nútili sedieť vnútri, v kine… Program sme vyberali tak, aby sme ponúkli staré príjemné letné filmy, ktoré potešia a spojili tak príjemné s užitočným – krásny filmový zážitok pod hviezdami v pohodlnom sedení – nemáme totiž klasické kino sedenie, ale budú tam nejaké gauče, podložky, stolíky so stoličkami… Je to zadarmo, divák príde, môže si kúpiť fľašu vínka, položiť si ju na stôl a v krásnom prostredí si pozrieť jeden z najpopulárnejších slovenských filmov,“ priblížila prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová.

Kino pod hviezdami, ktoré predznamenáva jubilejný 10. ročník odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti, odštartuje už v sobotu večer premietaním drámy Všetko, čo mám rád (1992) Martina Šulíka. Režisér a bývalý prezident SFTA príde snímku osobne uviesť a porozpráva aj o svojom novom filme Muž so zajačími ušami, ktorý mieri do kín na jeseň tohto roka. Kino pod hviezdami potrvá do nasledujúcej nedele, pričom každý večer trvania prehliadky premietnu na námestí pred novým SND jeden film. Okrem dvoch úvodných snímok sa diváci a diváčky môžu tešiť aj na filmy Na krásnom modrom Dunaji (1994), Lóve (2011), Fontána pre Zuzanu (1985), Kandidát (2013), Rabaka (1989), Tigre v meste (2012) a Sedím na konári a je mi dobre (1989). Na niektorých projekciách sa zúčastnia aj tvorcovia filmov a interpreti. Projekt bude sprevádzať slovom Vera Wisterová. „Cieľom celého kina je, aby sa tam diváci naozaj cítili ako doma, ako v obývačke. Myslím si, že je to niečo, čo nám dlhé tri mesiace všetkým chýbalo, zdieľať spoločné zážitky a nejakým spôsobom sa tešiť zo spoločne stráveného času. Filmy som vyberala s ohľadom na to, aby boli príjemné, veselé, aby si to tí ľudia naozaj užili,“ povedala výkonná riaditeľka SFTA Agata Jeleneková. Na Kine pod hviezdami participujú aj RTVS, ktorá pripravila na každý deň pred premietaním jednotlivých titulov krátke pásmo pre deti a mládež, a Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý do projektu poskytol viac ako polovicu filmov.

Príprava galavečera desiateho ročníka odovzdávania národných cien Slnko v sieti je podľa Hrycovej celkom bizarná. „Pôvodne sa mal odohrať v apríli, no vďaka týmto zvláštnym časom, ktoré žijeme, sme boli nútení ho posunúť na 9. septembra a to, ako bude vyzerať, ešte stále nevieme, z jednoduchého dôvodu – ešte totiž naozaj nevieme, či budeme s divákmi alebo bez divákov a ak s divákmi, koľko ich bude a podobne. Je to celkom napínavé. Povedali sme si teda, že sa tento rok ideme sústrediť hlavne na to, aby sme vyrobili kvalitný televízny prenos. Pokúsime sa urobiť ho tak, aby divák pri televíznej obrazovke nezaznamenal nejakú zmenu,“ uviedla Hrycová.

Na odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti nadviaže v termíne od 20. do 26. októbra Týždeň slovenského filmu. Návštevníci a návštevníčky prehliadky v kine Lumiere sa môžu tešiť na väčšinu filmov, ktoré boli tento rok nominované na ceny Slnko v sieti. Podujatie zároveň ponúkne i panely, v ktorých budú odborníci hodnotiť filmovú vedu či slovenský hraný, dokumentárny a animovaný film. Súčasťou prehliadky bude aj premiéra filmu Punk je hned! so živou hudbou Davida Kollára a niekoľko sprievodných podujatí.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte