Jednou vetou

Milujete hory? Tak tu nesmiete chýbať, prídete si na svoje

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Širokú typologickú škálu stavieb v českých a slovenských horách od vyhliadok, environmentálnych centier cez hotely, relaxačné strediská až po rodinné domy zobrazuje 60 objektov na výstave v bratislavskej design factory. Expozíciu s názvom Ó hory, ó hory, ó hory verejnosti sprístupnia večernou vernisážou vo štvrtok (10.5.) a potrvá do 3. júna.

Podľa organizátorov výstava ukazuje najmä citlivý kontextuálny prístup a vzrastajúcu snahu po udržateľnosti v historickom a krajinnom kontexte. Práve tento trend s požiadavkou zvyšovania komfortu a ponuky služieb často vedie k realizácii veľmi vydarených stavieb, ale tiež otvára otázku ochrany a zachovania divokej prírody pred človekom.

Prečítajte si aj: Mal veľký úspech, ale skončil ako samotár neďaleko Slovenska

Zastúpené sú takmer všetky pohoria: Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravsko-sliezske Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Malá Fatra, Veľká Fatra a Slovenský raj. Stavebné realizácie súčasnej, teda novodobej histórie oboch republík, doplnia zaujímavé objekty a nerealizované projekty, ktoré stáli pri zrode záujmu o turizmus, alebo pripomínajú výrazné počiny architektonických dejín v podobe stavieb Dušana Jurkoviča a iných významných architektov.

Odporúčame: Čo majú spoločné Ivetta Macejková, Madonna a Nicole Kidman?

Design factory takto nadväzuje na spoluprácu s českou Galériou Jaroslava Fragnera v Prahe, ktorá po niekoľkých výstavách venovaných kvalitným novostavbám a renováciám horských stavieb v alpskom a nórskom prostredí predstaví realizácie v českých a slovenských horách a pohoriach. Hoci majú oba štáty rozdielne morfologické východiská, storočná spoločná história významne ovplyvnila ich architektonický vývoj.

Pozrite si aj: Šéf ŠtB Alojz Lorenc si obzeral pomôcky pre gazdinky

Výstavu dopĺňa publikácia. Tá nie je len katalógom predstavených projektov, ale zároveň poslúži návštevníkom pri turistických a lyžiarskych výletoch v oboch republikách ako alternatívny sprievodca horskou architektúrou.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte