Jednou vetou

MMF Toronto odpremiérovalo slovenský film Magic Moments

42. Medzinárodný filmový festival Toronto začal včera a hneď v úvode priniesol premiéru slovenského filmu Magic Moments. Študentská snímka režisérky Martiny Buchelovej bude súťažiť ako jeden z 35 krátkometrážnych filmov z celého sveta v sekcii Short Cuts.

V rámci nej patrí medzi jedno zo 17 diel nakrútených ženskými režisérkami. Filmy v sekcii dopĺňajú kanadské snímky. „Otázka rozdielov medzi ženami a mužmi je pomerne aktuálnou témou, ktorú filmové festivaly riešia, ale ja osobne nepovažujem až za také dôležité, či je režisérom žena alebo muž,“ myslí si režisérka, pre ktorú je skôr podstatné, čo a ako vo svojom diele autor hovorí.

„Ani spolupracovníkov si nevyberám podľa toho, aké majú pohlavie. Záleží v prvom rade na tom, či spolu vieme vytvárať veci a spolupracovať,“ dopĺňa Buchelová a ďalej dodáva, že tému nerovnosti pohlaví a problémov s ňou spojených berie ako dôsledok hlbších, nedoriešených neistôt a problémov, ktoré ju zaujímajú viac.

Magické momenty sestier na dennom poriadku

Hrdinkami filmu Magic Moments sú sestry Dominika a Hana. Ich rodičia sa snažia zabezpečiť slušné živobytie, preto sa dievčatá vychovávajú samé. Nie vždy sa im to darí celkom ľahko. Najmä staršia Dominika je vo veku, kedy je starostlivosť o mladšiu sestru občas na príťaž.

Niekedy sa jej zdá, že v živote adolescentky žiadne „magické momenty“ neexistujú, no vďaka silnému putu, ktoré obe dievčatá spája, si uvedomí, že práve vďaka sestre ich zažíva denne.

Kanadskému publiku uvedie Martina Buchelová film spolu s dramaturgom Lukášom Obermajerom, výkonnou producentkou Erikou Paulinskou a Alexandrou Gabrižovou, koordinátorkou festivalového oddelenia Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU), v ktorej produkcii snímka vznikla.

„Film bude za účasti slovenskej delegácie uvedený v programe festivalu dvakrát. O jeho prípadnom víťazstve sa dozvieme v nedeľu 17. septembra, kedy vyhlásia víťazov súťažných kategórií,“ TASR informoval PR manažér filmu Peter Gašparík.

Podľa jeho slov Toronto nebude poslednou festivalovou zastávkou Buchelovej snímky: „Do programu ju zaradili medzinárodné festivaly krátkych filmov v švédskej Uppsale a v talianskom Montecatini, kam vycestuje v októbri.“

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte