Mnísi šaolinského kung-fu opäť predstavia svoje majstrovstvo na Slovensku

Mladí mnísi prichádzajú do kláštorov už od 3 rokov

zdroj : TASR, foto : Facebook

Jedno z najstarších, najväčších a najznámejších bojových umení, šaolinské kung-fu, sa vracia na Slovensko. Cvičenia v najvyššom majstrovstve predvedie skupina mníchov a majstrov pod vedením 75-ročného starého majstra kláštora. Je vôbec možné rozdrviť dlažobnú kocku na tele? Tlačiť oštepom ťažké bremená? Či hodiť cez sklo ihlu? Toto všetko a oveľa viac uvidia diváci koncom februára vo viacerých mestách na Slovensku.

Prvým bude vystúpenie 20. februára v Trenčíne, ďalšími mestami na turné budú Žilina (21.2.), Snina (22.2.), Košice (23.2.), Michalovce (24.2.), Bratislava (25.2.), Nitra (26.2.) a Prievidza (27.2.).

Majstrovstvo šaolinského kung-fu budú môcť diváci na Slovensku opäť vidieť na špeciálnej dvojhodinovej šou, ktorá bude sprevádzaná komentárom v slovenskom jazyku. V programe bude možnosť spoznať tajomný svet čínskej filozofie a mytológie, múdrosť zen-budhizmu, no predovšetkým vidieť fantastické cvičenia.

Mnísi Shaolin Kung Fu sú už viac ako 1500 rokov majstrami v narábaní s energiou v ľudskom tele. V kláštore pod svätou horou Song Shan praktizujú zen-budhisti svoje telesné cvičenia až do najvyššieho majstrovstva a dokonalosti.

Mníšsky život ale aj ich bežný deň začína veľmi skoro

Mnísi prichádzajú do kláštora, keď majú minimálne tri roky a podstupujú prvý test. Jeho súčasťou je nielen zistenie fyzickej kondície, ale hlavne odpovede na otázky o celkovom pohľade na život. Na základe testu majster rozhodne o prijatí.

Bežný deň šaolinského mnícha sa začína už o 5.30 h, pričom zvyčajne raňajkujú fazuľovú polievku, ktorá sa volá Osem pokladov. Predpoludním absolvujú dvojhodinový tréning, počas ktorého každých desať minút striedajú techniky a štýl, ktorý precvičujú. Po obede a meditácii nasleduje dvojhodinový tréning kung-fu.

Po večernom jedle spoločne spievajú učenie – sutru, s názvom Srdce (Prajnaparamitahrdaya), v ktorej sa snažia priblížiť centru univerza. Pred spánkom sa ešte venujú tichej meditácii a spať chodievajú o 22.00 h. Vystúpenia Shaolin, ktoré už boli predvedené na piatich kontinentoch, videlo viac ako 3,5 milióna divákov. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.sk.

Môže vás zaujímať

Drotárstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO