Jednou vetou

Moderné umenie? Takúto sumu zaplatili za obraz vytvorený počítačom

Nová éra umenia začala!

autorská koláž hlavne.sk, Obvious Art

Neuveriteľné dielo a vytvoril ho počítač. Digitálna budúcnosť je už tu. Ak sme sa upokojovali, že vždy budú existovať povolania, v ktorých roboty nebudú lepšie ako ľudia, možno nám len chýbala dostatočne bohatá predstavivosť. Vynaliezavým vedcom sa totižto podarilo vytvoriť robota – umelca.

V Biblii sú primitívne príbehy – napísal Einstein. Čo všetko bolo v jeho liste, ktorý ide do dražby?

Na prvý pohľad sa obraz s názvom „Portrét Edmonda Belamyho“ môže zdať ako úplne normálny, možno mierne avantgardný kus umenia. Líši sa však v zásadnej veci. Jeho tvorcom nie je človek, ale počítač.

Mýty a fakty o alkohole. Už jeden pohárik môže narobiť obrovské problémy

Vidíme na ňom človeka, podľa všetkého muža, oblečeného v čiernom fraku asi z osemnásteho storočia. Celé dielo je rozmazané, nadobúda tak takmer strašidelný nádych. Okraje obrazu sú biele, zdá sa byť nedokončený, ale možno je to zámer.

Rodičia myslite na toto. Stres zo školy môže prerásť do vážnych problémov

Ja, robot

Za algoritmom, ktorý obraz navrhol, stojí francúzska spoločnosť Obvious. Portrét Edmonda Belamy je len jedným z celej série portrétov fiktívnej rodiny Belamyovcov.

Portrét Edmonda Belamyho. Foto: wikipedia.org

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

„Algoritmus je zložený z dvoch častí,“ hovorí Hugo Caselles-Dupré, zástupca spoločnosti Obvious. „Na jednej strane je Generátor a na druhej Diskriminátor. Nakŕmili sme systém dátami o 15,000 portrétoch namaľovaných medzi štrnástym a dvadsiatym storočím. Generátor vytvorí nový obraz založený na dátach a následne sa Diskriminátor pokúsi nájsť rozdiely medzi ľudským výtvorom a výtvorom Generátoru. Cieľom je oklamať Diskriminátor, aby obraz považoval za vytvorený človekom. To je náš výsledok.“

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Kde sú hranice umelej inteligencie? Foto: Pixabay.com

Aukcia

Tvorcovia umelej inteligencie, ktorá stojí za portrétom Edmonda Belamyho, čakali, že ak ich obraz bude zaradený do aukcie (čo je samo o sebe relatívne kontroverzný nápad), tak zaň zinkasujú desaťtisíc, možno dvanásťtisíc dolárov.

Museli byť doslova šokovaní, keď bol v októbrovej aukcii vydražený za neuveriteľných 432,500 dolárov.
Spolupráca medzi dvoma umelcami – človekom a počítačom, teda funguje. Len budúcnosť ukáže, či ide o jednorazový experiment, alebo nový smer moderného umenia.

Najvyšší čas dať sa zaočkovať proti chrípke: Takto to funguje!

Možno sa dočkáme umelej inteligencie nerozoznateľnej od človeka . Foto: Pixabay.com

„Zistili sme, že na portrétoch sa najlepšie ukazuje to, čo chceme dokázať,“ vysvetľuje Caselles-Dupré, „teda, že algoritmy dokážu napodobniť kreativitu.“

Video ako sa tvoril obraz pomocou algoritmu (kliknite na náhľad)

Najvyšší čas dať sa zaočkovať proti chrípke: Takto to funguje!

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte