Jednou vetou

Moskovské kino dostalo pokutu, môže za to satirický film o stalinizme

Na snímke obrazovka so scénou z britského satirického filmu o sovietskom vodcovi Josifovi Stalinovi s názvom Smrť Stalina v moskovskom kine Pioner (Pionier) vo štvrtok 25. januára 2018.

Foto: TASR/AP

Moskovské kino dostalo pokutu za premietanie zakázaného britského satirického filmu s názvom Stratili sme Stalina. Ruské ministerstvo kultúry stiahlo povolenie na uvedenie tohto filmu v kinách v januári, a síce len niekoľko dní pred jeho plánovanou ruskou premiérou, informovala vo štvrtok stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Kino Pionier, ktoré sa špecializuje na cudzojazyčné filmy, sa rozhodlo premietnuť inkriminovanú snímku ešte predtým, ako dostalo oficiálnu nótu o danom zákaze, no dva dni po policajnej razii premietanie zastavilo. Súd udelil prevádzkovateľovi kina pokutu 100 000 rubľov (v prepočte 1 435 eur).

Kino vlastní ruský oligarcha Aleksandr Mamut a je obľúbené medzi ruskou liberálnou elitou.

Film Stratili sme Stalina (The Death of Stalin) režiséra Armanda Iannucciho sa zameriava na mocenský zápas prebiehajúci v bývalom Sovietskom zväze bezprostredne po smrti diktátora Josifa Stalina v marci 1953. Snímka mala svetovú premiéru vlani v septembri na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.

Vo filme hrajú Steve Buscemi, Rupert Friend, Jason Isaacs, Michael Palin, Olga Kurylenková a ďalší.
Poprední ruskí konzervatívni predstavitelia skritizovali túto snímku ako zosmiešňovanie ruských dejín.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte