Jednou vetou

MOTO: Famózne SUV od Citroënu. Testovali sme C5 Aircross (FOTO A VIDEO)

Citroën C5 Aircross

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Francúzsky Citroën sa na svoje oslavy skutočne pochlapil a svojou aktuálnou novinkou púta všetkých naokolo. Síce sme o C5 Aircross priniesli začiatkom roka prvé informácie, tentoraz sme ho už rovno prevetrali v okolí hlavného mesta. Nečakajte hitparádu všetkých údajov, mrkli sme sa teraz viac na praktické vlastnosti a funkčné vychytávky tohto auta. Pozrite si akčné video aj fotografie, ktoré nájdete nižšie:

MOTO: Citroën začal oslavy 100. výročia vzniku uvedením horúcej novinky

Niečo ako malý drak. Citroën C5 Aircross, ktorý sme mali k dispozícii bol totiž ohňovo-oranžovej farby s perleťovým efektom. Žiaril jednoducho na každom rohu, kde sme sa s ním objavili.

Testovaná verzia bola vybavená dieselovým motorom 1,5 (96kW/131 koní) s 8-stupňovu automatickou prevodovkou.  Ako dobre, že je na dvierkach od nádrže uvedený typ paliva, pretože auto bolo neuveriteľne tiché, žiaden rapot á la traktor. A ten zvuk je aj nalačno, teda keď naštartujete ráno za studena. Spotreba mimo mesta bola v priemere 5,2 – 5,7 a v meste sme to pod 6,8 nedali ani keby čo bolo. Avšak výrobca udáva práve tieto hodnoty, takže všetko sedelo v poriadku.

MOTO: Vyskúšali sme nový najmenší Citroën. Neuveriteľne prekvapil!

Citroën svoju novinku vybavil masívnou prednou maskou s výraznými prieduchmi, ktoré pripomínajú oká. Charakteristický dvojitý šíp, ktorý sa rozmáha do strán ponad svetlá sa osvedčil, preto modely tejto automobilky majú teda jednotnú a charakteristickú fazónu. To isté platí aj pre štýlové Airbumpy, ktoré ochránia lak dverí po oboch stranách vozidla. Pri konfigurácii u predajcu sa vám aj hlava zakrúti, pretože ponúka len pri výbere exteriéru vyše 30 kombinácií.

Keďže ide o mestské SUV, nechýba vo výbave okrem športových kolies aj decentné obloženie blatníkov. Pôsobí to veľmi elegantne. S dizajnom sa poriadne vyhrali a to v exteriéri, ale aj v interiéri. článok pokračuje nižšie

NÁŠ TEST: (kliknite na náhľad) –  nahrávané s HUAWEI P20 Pro

MOTO: Malý, šikovný a hlavne najžiadanejší. Taký je Citroën C3. Pozrite sa, koľko ich už behá po cestách!

Vodič aj spolujazdec majú vpredu svoje miesta ako pilot a kopilot, delí ich masívna stredová konzola plná šikovných ovládačov aj neuveriteľne obrovskej odkladacej skrinky. V lete sa Vám tam neroztopí čokoláda, keďže je klimatizovaná.

Citroën C5 Aircross ponúka niekoľko režimov jazdy – normálny v meste, športový, na jazdu po piesku, alebo v blate. Podľa nastavenia okamžite nápravy kolies hneď zaberajú, auto nenechá nikoho v štichu. Neuveriteľne pohodlný bol posilňovač riadenia a komfortné parkovacie kamery. Pridajú na bezpečnosti veľmi veľa.

FOTO: Bývalá hviezda Mirec. Tak sa ponáhľal, že zabudol aj na hlad. Čo má nové?

Sedadlá sú až luxusne komfortné, ale to je už pri Citroën niekoľko rokov bežne kvalitný štandard. Napokon, to že sú sedačky dobre tvarované a mäkké ocenia aj spolujazdci vzadu. Tam je miesta habadej aj pre troch dvojmetrových, nikto sa nebude tlačiť. A to prepracovanie fajnovými látkami s trendovým prešívaním – júj skutočne hravé pre každé oko volajúce po štýle. článok pokračuje pod galériou nižšie 

FOTOGALÉRIA: (kliknite na miniatúry)

MOTO: 100 rokov Citroën: Prvenstvá, o ktorých ste (možno) netušili!

Vysoko sme ocenili bezdrôtové nabíjanie externých zariadení (hodinky, mobil, tablet), veľmi praktický a prehľadný je stredový displej, ten sa osvedčil už pri modeloch C3 alebo Cactus. Možno by nebolo na škodu, aby boli v štandarde aj vyhrievané sedadlá, sú však v dispozícii za príplatok.

FOTO: Luxusné módne kúsky na jar a leto. To musíte vidieť

Takmer sme nepostrehli, ako sme z mesta boli zrazu vo vinohradoch v Grinave, či na Zochovej chate za Modrou. A to všetko len preto, že Citroën C5 Aircross poskytuje úplne nový jazdný komfort. Môže za to odpruženie tlmičmi s progresívnymi hydraulickými dorazmi. Táto novinka umožňuje filtrovať a pohlcovať veľké deformácie, ako aj malé nerovnosti vozovky, a vytvoriť  pocit jazdy, akoby sa vozidlo nad nerovnosťami vozovky iba vznášalo, pričom zaručuje mimoriadnu stabilitu a dynamiku.

Nový C5 Aircross nadchne ako rodiny s deťmi, tak i mladých zákazníkov. Citroën svoju storočnicu oslavuje skutočne pompézne, s modelom, ktorý osloví všetkých.

Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte