Jednou vetou

MOTO: Ford vie predvídať dopravné nehody. Ako je to možné?

Automobilka vyvinula inteligentné riešenie, ktoré by mohlo pomôcť identifikovať lokality, kde sa pravdepodobne vyskytnú dopravné nehody

Foto: Pfundacaobrasil, Ford

Polícia i záchranné zložky získajú informácie, o ktorých mohli doteraz iba snívať. Ford prichádza s návrhom, ako odhaliť miesta, kde by sa mohli stať dopravné nehody. Inteligentné riešenie bude ako prvým pomáhať motoristom v Londýne.

FILM: 10 najúspešnejších kinohitov roka 2018. Koľko z nich ste videli?

Automobilka vyvinula inteligentné riešenie, ktoré by mohlo pomôcť identifikovať lokality, kde sa pravdepodobne vyskytnú dopravné nehody. Tvrdí, že predstavitelia akéhokoľvek mesta na svete budú môcť podniknúť preventívne opatrenia.

Londýn ako testovacie laboratórium

Spoločnosť analyzovala správanie vozidiel v Londýne a zaznamenávala údaje o situáciách počas jazdy, napríklad brzdenie a používanie výstražných svetiel – a to spolu s hláseniami o dopravných nehodách. Konkrétne križovatky alebo úseky ciest sa ukážu ako problematické až po nehodách.

Ford navrhol systém, ako predchádzať haváriám. Testovať ho začnú v Londýne. | Foto: unsplash

Kde sa stane dopravná nehoda?

Spoločnosť prezentovala spôsob, pomocou ktorého by vyhodnotené dáta mohli potenciálne pomôcť mestám určiť lokality, na ktorých by sa s najväčšou pravdepodobnosťou stali dopravné nehody. Divízia Ford Smart Mobility sa pokúsila nájsť odpoveď tak, že zaznamenala údaje pokrývajúce milión kilometrov a následne analyzovala správanie vozidiel a vodičov v okolí Londýna.

MOTO: Ako sa rozhodujeme? Kúpa auta je psychologická alchýmia!

Flotila dodávok 20-krát okolo Zeme

Podarilo sa identifikovať situácie, pri ktorých takmer došlo k nehodám. Experti potom porovnali získané informácie s existujúcimi hláseniami o nehodách a vypracovali algoritmus na určenie pravdepodobnosti ich vzniku v budúcnosti. Ten využíva údaje, ktoré boli získané a analyzované so súhlasom účastníkov a obsahuje zistenia z viac ako 15 000 dní používania vozidiel zo 160 pripojených dodávok jazdiacich v meste. Flotila dodávok najazdila viac ako milión kilometrov, čo je vzdialenosť 20-násobku obvodu zemegule a obsahuje 500 miliónov dátových bodov.

Experti vypracovali algoritmus na určenie pravdepodobnosti vzniku havárií. | Foto: Ford

MOTO: Na Slovensko prifrčí ďalšia automobilová legenda

Inteligentné autá pre lepší svet

Stratégiou Fordu je ponúkať inteligentné vozidlá pre inteligentný svet. Každé auto v štúdii bolo vybavené jednoduchým zariadením, ktoré zaznamenávalo údaje o jazde a potom ich odosielalo do cloudu na analýzu. Vedci ich skúmali a vyhodnocovali prostredníctvom interaktívneho panelu.

Genialita je v samozrejmostiach

Technológiu možno používať v akomkoľvek prostredí cestnej premávky, nielen v mestách. V záverečnej správe sa možno dozvedieť, akým prínosom by mohlo byť napríklad doručovanie a dodávky tovarov v skorých častiach dňa, t. j. mimo časov špičiek. Alebo ako by využívanie údajov o jazde mohlo pomôcť pri identifikácii ideálnych miest na nabíjanie elektromobilov.

VIDEO: Bláznivá špecialita z Talianska. Jedli ste už vysmážaný vzduch?

Vieme spolupracovať?

Musíme si uvedomiť, že akékoľvek riešenie vychádzajúce zo získaných informácií závisí od ochoty vodičov tieto údaje zdieľať. Treba však veriť, že v situáciách, ktoré môžeme smelo považovať za globálne prospešné, budú ochotní spolupracovať. Uvidíme, či to zvládnu aj naši motoristi…

Páčil sa vám článok? Dajte mu like alebo share na facebooku. Ďakujeme 🙂 Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Firma Apple odstránila dve aplikácie na prehrávanie podcastov v Číne