Jednou vetou

Mýty a fakty o alkohole. Už jeden pohárik môže narobiť obrovské problémy

Je jeden pohárik denne naozaj na zdravie?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Lekári aj vedci dlhodobo zastávali názor, že jeden alkoholický nápoj denne u žien a dva u mužov môžu byť zdraviu prospešné. Najnovšie výskumy však ukazujú, že už toto minimálne množstvo alkoholu predstavuje potenciálne riziko.

Je zdravé byť vegetariánom? Takéto sú fakty!

Existujú dva druhy cholesterolu – LDL a HDL cholesterol. LDL cholesterol sa ukladá do ciev, čo vedie k ich kôrnateniu. Následkom tohto procesu môže byť smrť, prípadne trvalá invalidizácia spôsobená infarktom, či náhlou cievnou mozgovou príhodou.

Chcete dostávať od nás novinky? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledný týždeň Vám príde od šéfredaktora priamo do Vašej e-mailovej schránky

Na druhej strane HDL cholesterol, laicky povedané „dobrý cholesterol“, pomáha vychytávať tuky uložené v cievach a znižovať tak pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti vo vyspelých krajinách sveta.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Vedci boli dlho presvedčení, že keďže malé množstvá alkoholu pomáhajú zvyšovať hladinu „dobrého cholesterolu“, musia znižovať záťaž kladenú na srdce a tým pádom zlepšovať zdravie ľudí. Nové zistenia však ukazujú, že so spomínanými výhodami prichádza aj zopár podstatných nevýhod.

Iba jedno. Foto: Pixabay.com

Aj jedno poldeci denne môže byť problém

Všetci odborníci sa stále zhodujú, že pitie alkoholu vo veľkom je vážny problém a má extrémne negatívny dopad na vaše zdravie. Dnes sa však ukazuje, že aj tie najmenšie množstvá zvyšujú riziko smrti aspoň o pár desatín percenta.

Ktorý olej je pre vaše telo najzdravší? Poradíme, ako si zdravo vybrať

Možno aj to chladené šampanské si bude treba odpustiť. Foto: Pixabay.com | Foto: Pixabay.com

KUK! To je ale výraz. Malý psík vie, ako správne pózovať

Pitie alkoholu je siedmym najčastejším rizikovým faktorom predčasného úmrtia. Dôjsť k nej môže napríklad pri dopravnej nehode, vznikom niektorých druhov rakoviny, alebo vyššou náchylnosťou k nakazeniu tuberkulózou.

Jeden drink denne zvyšuje riziko predčasnej smrti o 0,5%, dva drinky o 7% a päť drinkov až o 37%.

Počkajme si na ďalšie výskumy

Čo to znamená v praxi? Treba sa vzdať aj toho posledného chladeného pivka, ktorým sme si doteraz spríjemňovali horúce letné večery? Vínnu pivnicu vyprázdniť a namiesto sladkej medoviny si na jarmoku kúpiť radšej perník?

Slovensko nie je potravinovo sebestačnou krajinou

Ako veľa je priveľa? Foto: Pixabay.com

VIDEO: Kuba sa čoraz viac otvára svetu. Adios socializmus

Nie tak zhurta. Možno platí, že by pre zdravie populácie vo všeobecnosti bolo lepšie, keby všetci úplne abstinujeme. To však neznamená, že alkohol nevyvažuje svoje negatíva viacerými benefitmi (spomínaný účinok na cholesterol stále platí).

Najdôležitejšie je piť s mierou a vedieť, aký druh alkoholu si vybrať. Červené víno, ale napríklad aj whiskey obsahujú vysoké množstvá antioxidantov, ktoré bránia poškodeniu buniek voľnými kyslíkovými radikálmi a napríklad tak znižujú riziko vzniku rakoviny.

Filmové novinky na október – Toto musíte vidieť

Viete si predstaviť romantický večer bez pohára vína? Foto: Pixabay.com

Amerika sa musí pripraviť na boj vo vesmíre, tvrdí Trump

Pokojne si teda počkajte, kým vedci lepšie preskúmajú skutočné výhody a nevýhody pitia malých množstiev alkoholu a dovtedy sa riaďte jednoduchým pravidlom: všetkého veľa škodí.

Páčil sa Vám článok? Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

FOTO: Fotka pre fanynku? Superstárista Cmorík nemal na tomto mieste žiaden problém