Na čínskom festivale Silk Road IFF ocenili okrem Jackieho Chana i slovenský film Piata loď

Slovenský film Piata loď získal hlavnú cenu za najlepší film na čínskom festivale Silk Road IFF. "Cenu prevzala hlavná predstaviteľka filmu Vanessa Szamuhelová, na pódiu v nedeľu (3. 12.) ocenili aj hereckú hviezdu Jackieho Chana," TASR informovala Zuzana Golianová, PR manažérka filmu, ktorý v rovnakom čase bodoval i v Estónsku. Režisérka snímky Iveta Grófová si prevzala dve ocenenia na Tallinn Black Nights Film Festivale.

„Záverečný galavečer bol naozaj veľkolepý, sedela som vo VIP zóne dva metre od Jackieho Chana a ďalších filmových hviezd, najprv dostal cenu Jackie za najlepší herecký výkon a potom zrazu pustili ukážku z nášho filmu Piata loď a zavolali ma na pódium,“ prezradila pre médiá 12-ročná Vanessa Szamuhelová, ktorá film sprevádzala spolu s kameramankou Denisou Buranovou a vedúcou produkcie Dašou Parízkovou.

Dostali sme hlavnú cenu za najlepší film – Golden Silk Road a ja som išla pre cenu! Dala mi ju čínska herečka Yao Chen, ktorá je u nich slávna asi ako Angelina Jolie. Stále tomu nemôžem úplne uveriť, asi sa im náš film naozaj veľmi páčil,“ dodala hlavná hrdinka filmu, ktorý vstupuje do čínskej distribúcie a v Číne si na svoje konto môže pripísať milióny divákov.

Približne v rovnakom čase bola režisérka Iveta Grófová na záverečnom ceremoniáli 21. ročníka festivalu Tallinn Black Nights Film Festival v Estónsku. V sekcii orientovanej na filmy pre deti a mládež – JUST FILM získala Grand Prix a cenu Najlepší film podľa mládežníckej poroty.

Príbeh netradičnej detskej rodiny

Piatu loď uviedlo od svetovej premiéry na tohtoročnom Berlinale v sekcii Generation K+, kde získala cenu Krištáľový medveď, viac ako 40 filmových festivalov po celom svete.

Film, ktorý vznikol na základe rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej a rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou, si z festivalu Cinema in Sneakers v Poľsku odniesol Cenu za najlepší film podľa poroty rodičov a Cenu od poľských kinodistribútorov a na Park Film Feste IFF Trenčianske Teplice Cenu za najlepší film v hlavnej medzinárodnej súťaži Jej pohľad.

Práve Vanessa Szamuhelová, ktorá stvárnila hlavnú postavu Jarky a pre ktorú je Piata loď hereckým debutom, zaujala medzinárodné poroty aj divákov. Ceny za najlepší herecký výkon získala na Zlín Film Festivale a v nemeckom Neisse Film Festivale. Zvláštne uznanie jej udelili na Detskom televíznom a filmovom festivale Oty Hofmana.

Môže vás zaujímať

FOTO: Prvé darčeky pod stromček? Boris Farkaš vyrazil do obchodov