Jednou vetou

Na Festivale malých dračích lodí o prvenstvo bojujú posádky zo štyroch krajín

Posádky malých dračích lodí zo štyroch krajín Európy bojujú na rieke Váh v rekreačnej zóne Ostrov v Trenčíne o prestížne prvenstvá na Festivale malých dračích lodí. I keď podľa Branislava Lobotku z občianskeho združenia Buď lepší ide o premiérový ročník podujatia, vďaka účasti 31 posádok zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska je najväčším svojho druhu na Slovensku. 

„Súťaží sa v kategóriách Hobby a firmy, to sú skôr posádky na amatérskej úrovni, ktoré netrénujú pravidelne. Druhou kategóriou sú Sport fans, to sú posádky, ktoré majú už niečo natrénované, chodia po pretekoch, majú nejakú históriu a pravidelné tréningy,“ povedal pre TASR Lobotka.

Malé loďky spĺňajú dokonca medzinárodné pravidlá

Ako dodal, na Slovensku je tento šport ešte len v plienkach, vo svete je to už riadna disciplína. „Napríklad v Číne robia preteky, kde sa zúčastňuje aj 300 tímov. Sú to niekoľkotýždenné preteky. Kým na Slovensku sú podobné festivaly dračích lodí asi štyri za rok, v Českej republike ich robia ročne okolo 60,“ priblížil Lobotka.

Malé dračie lode sú štandardným plavidlom, ktoré spĺňa medzinárodné pravidlá. Vpredu majú dračiu hlavu, vzadu chvost. Posádka malých dračích lodí je 12-členná – desať veslárov, kormidelník a bubeník, ktorý udáva rytmus. Po dnešných dopoludňajších eliminačných rozplavbách sú v oboch kategóriách v podvečer naplánované finálové jazdy.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte