Jednou vetou

Na koncerte SKO vystúpi slovenský violončelista Ľudovít Kanta žijúci v Japonsku

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Slovenská filharmónia (SF) pozýva v nedeľu 25. novembra priaznivcov Slovenského komorného orchestra (SKO) - umelecký vedúci Ewald Danel - do Malej sály SF. "Uskutoční sa tu úvodný koncert cyklu SKO, na ktorom ako sólista vystúpi slovenský violončelista žijúci v Japonsku Ľudovít Kanta," informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

V interpretácii Kantu zaznejú violončelové Variácie na slovenskú ľudovú pieseň, H.378 Bohuslava Martinů, ktoré skladateľ skomponoval v roku 1959, a dielo Kol Nidrei, op. 47 Maxa Brucha, dnes často uvádzané jednočasťové dielo v originálnej verzii pre violončelo a orchester (1881). „Kol Nidrei (v preklade Všetky sľuby) je modlitba z ôsmeho storočia, ktorá sa používa pri bohoslužbách v synagóge večer pred sviatkom Dňa zmierenia (Jom Kippur),“ poznamenala.

Lucie vydáva po 16 rokoch nový album EvoLucie, predstaví ho na koncertoch

Na úvod programu zaznie Symfónia pre sláčikový orchester č. 10 h mol Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Na koncerte zaznie aj dielo Tibora Freša, všestranného umelca – bol dirigentom, skladateľom, hudobným redaktorom a režisérom. V rokoch 1935 – 1939 študoval kompozíciu u Alexandra Moyzesa na Hudobnej a dramatickej akadémii (dnešné Konzervatórium v Bratislave). Nasledujúce tri roky pokračoval v štúdiách kompozície v Ríme na Akadémii Santa Cecilia u Antonia Pedrottiho. „Skladba Na dedine, suita pre sláčikové kvarteto, op. 4 pochádza z jeho bratislavského študijného obdobia z roku 1938. Je inšpirovaná slovenskými ľudovými melódiami,“ dodala Tolstova.

Na záver nedeľného popoludnia zaznejú Rumunské ľudové tance, Sz. 68, ktoré patria k najpopulárnejším skladbám maďarského skladateľa, klaviristu, etnológa a zberateľa piesní Bélu Bartóka. „Tance napísal pôvodne pre klavír. Zinštrumentoval ich do orchestrálnej podoby v roku 1917,“ uzavrela. Nedeľný koncert komorného orchestra sa začne o 16.00 h.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte