Na konte bohatá spolupráca, ale aj jubileum a rešpekt

foto: TASR, zdroj: TASR

Gitarista, skladateľ, hudobný producent a spevák Andrej Šeban sa v pondelok 26. júna dožíva 55 rokov.

Mnohostranne zameraný gitarista ako štúdiový hráč, ale aj ako koncertný hudobník spolupracoval s mnohými domácimi i zahraničnými osobnosťami z rôznych hudobných žánrov. V roku 1997 si prevzal Krištáľové krídlo v kategórii Hudba, okrem toho je trojnásobným laureátom Ceny Akadémie populárnej hudby Aurel ako Inštrumentalista roka (1992, 1995, 2000). Cenu Ladislava Martoníka za jazzovú tvorbu dostal v roku 1994.

Andrej Šeban sa narodil 26. júna 1962 v Bratislave. Hudbe sa venoval už odmalička, študoval hru na klavír a neskôr hru na klasickú gitaru u Pavla Malovca. Hudobné vzdelanie si doplnil deväťročným (1980-1989) súkromným štúdiom kompozície, klavíra a hudobnej teórie u profesora Borisa Turzu. V rokoch 1982 až 1986 absolvoval štúdium hudobnej vedy na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Koncom 70. rokov 20. storočia debutoval ako hráč na klávesové nástroje, gitarista a spevák v popovej skupine Nervy. Andrej Šeban potom pôsobil v skupinách Demikát, Tristo hrmených, Banket a Combo Petra Lipu. V 90. rokoch minulého storočia viedol vlastnú inštrumentálnu skupinu Ash Band (známu aj pod názvami Esh Band a Andrej Šeban Band), v roku 1996 stál pri zrode sprievodnej skupiny Lipa-Šeban Band. Bol spoluzakladateľom progresívnej rockovej formácie Free Faces.

Počas svojej kariéry spolupracoval Šeban s poprednými slovenskými hudobníkmi vrátane Paľa Haberu, Richarda Müllera, Jany Kirschner, Paľa Hammela, Mariky Gombitovej či Deža Ursinyho. Vydal aj niekoľko sólových albumov, ako napríklad Bezvetrie (2000), Sklony (2008), Časozber (2011). Skomponoval scénickú hudbu k niekoľkým rozhlasovým hrám a filmom, napríklad k snímke Slané cukríky (1985) režisérky Evy Štefankovičovej. Ako herec sa Andrej Šeban predstavil v úlohe rebela vo filme Odveta (1979).

Môže vás zaujímať

Vo veku 94 rokov zomrel v Antverpách dirigent a skladateľ Ján Valach