Jednou vetou

Na Krištáľové krídlo sú nominovaní IMT Smile, Valihora i Knechtová

Ivan Tásler

foto: TASR

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla v piatok 23. novembra o nomináciách na toto ocenenie za rok 2018. Mená laureátov v desiatich samostatných kategóriách sa verejnosť dozvie počas slávnostného galavečera 27. januára 2019 v priamom prenose na Jednotke RTVS. Po prvý raz dostanú ocenenie aj startupisti v novej kategórii Inovácie a startupy.

V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie sú nominovaní Daniel Majling, Katarína Kerekesová a Miroslav Dvorský, v kategórii Filantropia Jana Danišová, Vladimír Ledecký a Iveta Mišová, v kategórii Hospodárstvo Branislav Cvik a Ľubomír Vančo, Milan Waldner a Miloslav Čurilla.

Výročie smrti Freddieho Mercuryho. Toto je príbeh legendárnej kapely Queen

Jeden z trojice Martin Valihora, Roman Patkoló, Egon Krák získa ocenenie v kategórii Hudba, v kategórii Medicína a veda sú nominovaní Ivan Vulev, Andrej Čerňanský alebo Michal Hulman. Gregor Martin Papucsek, Etela Farkašová a Peter Brenkus sú nominovaní v kategórii Publicistika a literatúra. V kategórii Populárna hudba bude ocenený jeden z trojice známych interpretov IMT Smile, Hex a Katarína Knechtová.

V kategórii Šport sú nominovaní Zuzana Rehák Štefečeková, Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský, Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová. Cenu v kategórii Výtvarné umenie si odnesie jeden z trojice Ján Ťapák, Martin Hrča alebo Katarína Vavrová. V novej kategórii Inovácie a startupy bude ocenený jeden z trojice Veronika Osvaldová, Pavol Čekan alebo Tomáš Brngál.

Nestíha sa poriadne najesť. Pozrite sa, na čo dostala Adela chuť

„Teším sa, že Krištáľové krídlo berú porotcovia veľmi vážne, o čom svedčí 100-percentná účasť poroty vo všetkých kategóriách. S týmto sa môžeme pochváliť len my v Krištáľovom krídle,“ ocenil prácu odbornej poroty jej predseda Gabriel Csollár.

„Z roka na rok nám prichádza stále viac návrhov na nominácie. Zvlášť tento rok bol poznačený aj vysokým počtom návrhov na cenu in memoriam. Túto kategóriu nemáme. Iste všetci pochopia, že ak by sme ocenili jednu osobnosť cenou in memoriam, rodina a blízki ďalších osobností by to nemuseli pochopiť. Medzi známymi osobnosťami, ktorí nás tento rok opustili sú Marián Labuda, Vladimír Černušák (prvý šéf SOV), Marián Geišberg, Jana Kocianová, spisovateľ Peter Krištúfek, Fedor Frešo, Stano Dančiak, investigatívny novinár Ján Kuciak a mnohí ďalší. Tieto osobnosti si uctíme spomienkou v krátkej dokrútke počas galavečera,“ zhodnotila Mária Vaškovičová.

Mária Čírová o svojom trápení: „Hrať na klavír som bola nútená. Chcela som sa hrať s deťmi.“

Porotcovia zároveň rozhodovali o laureátovi Mimoriadnej ceny. Verejnosť zaslala na toto ocenenie návrhy na 46 osobností. „Je to najvyšší počet nominácií za celé obdobie Krištáľového krídla,“ povedal Gabriel Csollár. „Z nich sme vybrali tento rok iba jednu výnimočnú osobu, ktorá dokonale spĺňa predpoklady na mimoriadne ocenenie. Je to odborníčka pre paliatívnu medicínu, doktorka Kristína Križanová.“

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte