Na medzinárodnom festivale horských filmov získali Slováci päť ocenení

Festival horského filmu a dobrodružstva ponúkol takmer 50 súťažných filmov, prezentácie hostí z rôznych krajín

foto: TASR

Na končiacom 19. ročníku medzinárodného filmového festivalu Hory a mesto odborná porota potvrdila vysokú kvalitu slovenských filmov, keď z trinástich súťažných domácich snímok ocenila päť. Ceny si v nedeľu večer prevezmú v Bratislave režiséri Erik Baláž, Pavol Barabáš, Rastislav Hatiar, Matúš Lašan a Branislav Molnár.

Hlavnú cenu Grand Prix získal 36-minútový dokument režiséra Bena Knighta Posledný zberač medu, ktorý nedávno zvíťazil aj na podobnom festivale v kanadskom Vancouveri. Je o posledných členov prežívajúcej kultúry, ktorí zberajú divoký halucinogénny med v džungľových útesov, hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu.

„Film, kde nie je vidno veľké kopce, ale len veľkých ľudí, je naplnený celou škálou emócií. Vizuálne úchvatný osud muža, plný odvahy a bázne, ktorý treba vidieť. Muž, ktorý si nevybral horu, ale hora si vybrala jeho,“ uvádza v hodnotiacom verdikte medzinárodná porota.

Festival horského filmu a dobrodružstva ponúkol takmer 50 súťažných filmov

Rovnako aj prezentácie hostí z rôznych krajín, cestoklubové premietania Kino svet a bohatý sprievodný program. Dnešný záverečný popoludňajší program v nových priestoroch Bory Mall s kinami Cinemax uzavreli dva bloky víťazných filmov v deviatich kategóriách.

„Sme potešení, že diváci nás našli na novom mieste. Potvrdilo sa, že festival si za 19 rokov vybudoval stabilnú divácku komunitu. Verili sme tomu, ale zároveň sme mali aj trému, predsa len zmena miesta po štrnástich rokoch, chcelo to veľkú dávku odvahy. Sme vďační za nové priestory, ktoré nás prijali a zároveň otvorili nové možnosti pre rast festivalu v mnohých oblastiach,“ povedala jeho dramaturgička Natália Bokníková.

Medzi novinky sprievodného programu patril workshop v boulderingu, horský fotokútik, v ktorom si môžu záujemcovia urobiť štylizované fotografie v horolezeckom výstroji ako ‚pozdravy z festivalu.

Tradične nechýbali lezecké preteky V4 Boulder Cup 2018 – Majstrovstvá Slovenska v boulderingu, Festivalový náučný chodník, dopoludňajšie premietania pre školy, fotografické výstavy, Festivalový miniveľtrh či lezecké atrakcie.

Môže vás zaujímať

Vo veku 98 rokov zomrela legendárna baletka Alicia Alonsová