Jednou vetou

Na Medzinárodnom festivale J. Smreka si cenu prevezme švédska poetka Strömová

Medzinárodný festival Jána Smreka sa koná na počesť tejto významnej osobnosti.

TASR

Za účasti básnikov zo Švédska, Nórska, Izraela, Rakúska a Slovenska sa po sedemročnej prestávke opäť koná v Bratislave a Trnave Medzinárodný festival Jána Smreka.

V pondelok o 17.00 h sa v bratislavskej letnej čitárni U červeného raka predstavia švédska poetka Eva Strömová, nórsky básnik Knut Odegard, izraelská poetka Chava Pinchas-Kohenová a slovenskí básnici Ján Buzássy a Juraj Kuniak. Súčasťou večera poézie bude slávnostné odovzdávanie Ceny Jána Smreka poetke Eve Strömovej, ktorej vybrané básne v preklade Milana Richtera (Temná abeceda) vyšli v roku 2017 vo vydavateľstve Skalná ruža.

V utorok (18. 9.) bude festival patriť mestu Trnava. Zahraniční hostia, ku ktorým sa pridá ešte rakúska poetka a dramatička Katharina Tiwaldová a izraelský básnik Amir Or, budú dopoludnia diskutovať so študentmi Gymnázia Angely Merici. V rámci večerného programu budú spolu so slovenskými kolegami Štefanom Kuzmom a Borisom Brendzom čítať svoje básne v Štúdiu Divadla Jána Palárika.

Festival Konvergencie otvorí koncert Mariána Vargu & Luciana Beriu

 Záver trojdňového podujatia bude v stredu (19. 9.) o 18.00 h v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. „Svojimi veršami sa predstavia Amir Or, Ján Tazberík a Mária Bátorová. Posledná polhodina bude patriť Katharine Tiwaldovej, ktorá sčasti zahrá a sčasti vo forme videa priblíži divákom svoju monodrámu vo voľnom verši ‚Omša pre ženu‘,“ informoval Milan Richter, riaditeľ festivalu a predseda Slovenského centra PEN, ktoré je hlavným organizátorom Medzinárodného festivalu Jána Smreka.

Cena Jána Smreka pozostáva z plastiky „Ego“ od slovenského sochára Dalibora Baču a diplomu. Z Bratislavy si ju ako prvý odniesol švédsky básnik Tomas Tranströmer v roku 1998, o 13 rokov neskôr sa stal laureátom Nobelovej ceny za literatúru. Od roku 2000 do roku 2011 sa držiteľmi Ceny Jána Smreka stali Ludvík Kundera, Tuvia Rübner, Veno Taufer, Gennadij Ajgi, Reiner Kunze, Anise Koltzová, Friederike Mayröckerová, Knut Odegard, Yu Hsi, Pia Tafdrupová, Mateja Matevski, Jana Štroblová a Jiří Žáček.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa