Jednou vetou

Na Slovak accordion orchestra sa predstaví množstvo populárnych spevákov

Ilustračné foto

foto: TASR

Lenka Lo Hrůzová, Mirka Partlová, Petr Lipa a Rado Moznich - to je spevácka zostava, ktorá bude sprevádzať Turné Slovak accordion orchestra 2018 pod názvom Meníme svet hudby.

Turné odštartuje 13. júla v Brne, pokračuje 19. júla v Amfiteátri na Trenčianskom hrade, 10. augusta v Olomouci, 11. augusta v Plzni a 23. augusta v Ostrave. Na každom koncerte sa môžu fanúšikovia tešiť na známe hity Mariky Gombitovej a skupín Elán, Eagles, Queen, Metallica či Modus.

Andrej Danko na Pohode. V tejto forme by ste ho vôbec nečakali

Akordeón majú ľudia často zaškatuľkovaný ako folklórny hudobný nástroj. Nové obzory v jeho vnímaní ponúkol zaujímavý slovenský akordeónový orchester v lete minulého roka. Košickému publiku sa vtedy predstavil so speváckou podporou Lukáša Adamca, Petra Lipu a Márie Čírovej. Ešte v ten istý rok išiel orchester s podobným programom do Bratislavy, Liptovského Mikuláša a Banskej Bystrice. Do unikátneho projektu sa zapojili aj ďalšie spevácke esá ako Nela Pocisková a Martin Chodúr.

„Je to vzrušujúce počuť svoju pieseň v takom atraktívnom zvuku,“ hovorí Peter Lipa. Návštevníkom koncertu ponúkne vystúpenie, ktorého súčasťou bude i interpretácia vlastnej skladby. Nový aranžmán dostane vďaka akordeónovému orchestru pesnička Balada o štyroch koňoch. Odznie aj pieseň Caracas a úplná novinka z tvorby AMC Trio Because Of Your Sad Eyes.

Známy jazzman dodáva: „Táto séria koncertov má pre mňa úplne novú príchuť. S akordeónom ako s nástrojom som až do tohto projektu nikdy nespolupracoval, pritom som vždy vedel, že ide o majstrovský nástroj. Nakoniec nie inštrument, ale hudobník, ktorý na ňom hrá, je podstatný. A tu sa dostávam do situácie, keď mám za sebou viac ako desať akordeónov a moje piesne tak zaznejú v novej podobe a to je pre mňa lákavé.“

„Je to pre mňa veľká výzva a veľmi sa na spoluprácu so Slovak accordion orchestra teším. Všetko netradičné je mi blízke a vždy je skvelé mať možnosť spolupracovať s kvalitnými hudobníkmi. Neváhajte a príďte si vypočuť niečo, čo sa v dnešnom svete preplnenom hudobnou vatou, len tak ľahko nepočuje,“ doplnila Lenka Lo Hrůzová.

To snáď nie je pravda. Takto sa bavia ľudia na festivaloch vo svete?!

Kompliment Lenke vrátil obratom aj umelecký vedúci a zakladateľ orchestra, nevidiaci akordeonista Vladimír Košík: „Nie je mnoho speváčok, ktoré dokážu zaspievať piesne Mariky Gombitovej.“

Speváčku Mirku Partlovú oslovili nahrávky a nadšenie orchestra. „Páčia sa mi rôzne prerábky známych vecí, ja sama ich hrávam s kapelou. Pre mňa to bude veľká výzva zahrať si s novým zaujímavým telesom.“

Môže vás zaujímať

Spevák kapely Rammstein v ohrození života, má koronavírus