Jednou vetou

Na veľtrhu implantovali dobrovoľníkovi podkožný čip

Mobile World Congress

foto: TASR/AP

Dobrovoľníkovi na veľtrhu v španielskej Barcelone implantovali v pondelok na pódiu podkožný čip, pokým iný muž, ktorý už tento zákrok podstúpil, predviedol, ako pomocou takéhoto čipu a smartfónu realizuje platbu.

Edgar Pons uviedol, že sa rozhodol pre zavedenie podkožného čipu RFID (Vysokofrekvenčná identifikácia, z anglického Radio Frequecy IDentification), pretože si ním bude môcť otvoriť dvere na svojom dome. Takýto čip totiž slúži podobne ako čiarové kódy na bezkontaktnú komunikáciu na krátku vzdialenosť.

Vzrušenie z inteligentných hračiek. Takýto je veľtrh v Las Vegas

„Je to pre mňa veľmi užitočné, pretože budem mať automatický dom,“ povedal Pons podľa agentúry Reuters. Motivoval ho tiež fakt, že čip si bude môcť ľahko vybrať.

Keď podstupoval zákrok, Alex Rodríguez Vitello, výskumník z barcelonskej technologickej firmy Alpha, vysvetlil, že čip je veľký ako jedno či dve zrnká piesku a je potiahnutý biokompatibilným materiálom, aby ho telo časom neznehodnotilo.

MOTO: Ako sa rozhodujeme? Kúpa auta je psychologická alchýmia!

Počas prezentácie na veľtrhu Mobile World Congress, organizovanom španielskou bankou Sabadell, iný muž, ktorý už mal čip implantovaný, uskutočnil platbu tak, že si priložil svoj smartfón na miesto, kde sa nachádzal.

„Videli sme, ako by mohla vyzerať budúcnosť platieb,“ uviedla Anna Puigoriolová, manažérka finančných služieb v banke Sabadell.

Môže vás zaujímať

FOTO: To je ale premena! Bývalá televízna hviezda zmenená na nepoznanie