Jednou vetou

Najčastejším predsavzatím Slovákov do roku 2019 je schudnúť

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

V roku 2019 chcú Slovenky aj Slováci najčastejšie začať chudnúť.

Vyjadrilo sa tak takmer 44 percent respondentov v prieskume zameranom na novoročné predsavzatia. Ďalšími najčastejšie spomínanými plánmi je zdravšie sa stravovať (37,8 %), menej sa stresovať (31,8 %) a športovať.

Novoročné predsavzatie si celkovo plánuje dať 43 percent z 504 opýtaných vo veku 15 až 59 rokov, ktorých agentúra Stem/Mark oslovila v prvej polovici decembra 2018 prostredníctvom internetu.

FOTO: Nakupovali do poslednej chvíle alebo si len tak posedeli na kávičke

Prevahu medzi nimi majú ženy, práve ony chcú najčastejšie schudnúť (62,8 %), dodržiavať pitný režim (31,1 %) a menej sa stresovať (47 %). Muži chcú častejšie prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu, či viac sa venovať rodine (29,2 %).

Respondenti v produktívnom veku by chceli vylepšiť rovnováhu medzi prácou a voľným časom, viac sa venovať rodine. Mladá generácia Slovákov si častejšie plánuje nájsť partnera (22,3 %), viac športovať (53,2 %) a viac dodržiavať spánok (26,6 %).

Zuzana Bohátová, hlavná nutričná poradkyňa spoločnosti Naturhouse, ktorá si prieskum objednala, poukazuje na to, že prvenstvo, ktoré má medzi novoročnými predsavzatiami chudnutie, sa logicky odvíja i od vianočných sviatkov.

„Priemerne Slováci cez Vianoce priberú dve až päť kilogramov a trvá im potom aj niekoľko mesiacov dostať sa na pôvodnú hmotnosť. Nie náhodou je potreba schudnúť jedným z najčastejších predsavzatí,“ uviedla Bohátová.

Novoročné predsavzatia si podľa prieskumu už niekedy dali tri štvrtiny ľudí, častejšie ženy, mladšie ročníky a vysokoškolsky vzdelaní.

MOTO: Aký bol rok 2018? Automobilové vychytávky, novinky i facelifty

Viac ako polovica Slovákov predsavzatia väčšinou nedodrží (51,8 %) a až štvrtina opýtaných dokonca priznáva, že im predsavzatia vydržia iba pár dní.

V oboch prípadoch slabú vôľu priznávajú častejšie ženy. Medzi predsavzatie, ktorého sa Slováci najrýchlejšie vzdajú, patrí snaha prestať fajčiť.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte