Jednou vetou

Najdrahšie vydraženou knižnou ilustráciou všetkých čias sa stala legendárna rozprávka

Macko Pú patrí dodnes medzi obľúbené rozprávky.

Foto: Pixabay.com

Legendárny Macko Pú zarába aj na dôchodku. Originálna verzia mapy Stoakrového lesa, kde sa odohrávajú jeho príbehy, sa predala v Londýne za rekordných 430.000 libier.

Originálna verzia mapy Stoakrového lesa, kde sa odohrávajú príbehy Medvedíka Pú a jeho priateľov, sa predala v utorok v aukčnej sieni Sotheby’s v Londýne za rekordných 430.000 libier (486.770 eur). Ide o sumu, ktorá takmer trojnásobne prekročila odhadovanú hodnotu tejto ilustrácie, informuje agentúra AP.

Spomínané dielo sa tak súčasne stalo najdrahšie vydraženou knižnou ilustráciou všetkých čias a prekonalo doterajší rekord v tejto kategórii.

Český Belmondo Jiří Krampol oslavuje jubileum

Na perokresbe mapy, ktorú nakreslil Ernest Howard Shepard v roku 1926, nechýbajú hlavné postavy deťmi obľúbenej knihy vrátane hlavného hrdinu Medvedíka Pú, jeho priateľa Krištofa Robina a ďalších, ako ani označenia významných miest v Stoakrovom lese, napr. Včelieho stromu či Híkajovho pochmúrneho zákutia.

Naposledy bola mapa predaná súkromnému zberateľovi v roku 1970 za 1700 libier (1920 eur).
Agentúra AP dodala, že práve Shepardove ilustrácie pomohli zvýšiť popularitu a pôvab knihy Alana Alexandra Milna o „hlúpom medvedíkovi“ a jeho priateľoch zo Stoakrového lesa.

Tour de France: 10 bizarných faktov o známych pretekoch

Iná Sheperdova ilustrácia, na ktorej sú Krištof Robin spolu s Medvedíkom Pú a Prasiatkom vyobrazení, ako stoja na moste, hádžu do rieky vetvičku a súťažia, čia prepláva popod most skôr, sa v roku 2014 predala za rekordných 314.500 libier (399.170 eur).

Mapa a štyri ďalšie Sheperdove ilustrácie sa na utorňajšej dražbe predali dovedna za 917.500 libier (1.038.620 eur).

Môže vás zaujímať

Dosť bolo jedenia a leňošenia. Cvičenie ako novoročné predsavzatie funguje takto